Повернути білому місту самодостатність

26.09.15

Знайомтеся – Віктор Грозов. Очолює міську організацію партії «НАШ КРАЙ», співголовою якої є народний депутат України Антон Кіссе.

Грозов отримав вищу економічну освіту, продовжує працювати й активно розвиватися в цій сфері. Нещодавно голова Одеської обласної ради М. Шмушкович нагородив Віктора почесною грамотою. Грозов – політик-початківець, але має власну точку зору на події в Білгороді-Дністровському. Його погляди на питання розвитку міста є прогресивними, конкретними й актуальними. Разом зі своїми однодумцями він намагається знайти відповідь: як повернути Білгород-Дністровському самодостатність і надію на розвиток…

Статут міста

Жодна держава, якою би вона не була за територією та економічною концепцією, не може існувати без власної конституції. Конституція – це основа держави.

У кожного міста також повинна бути своя «конституція», свій статут. У ньому мають бути прописані статус органів державної влади, порядок їх формування, взаємодії, організація місцевого самоврядування, процедури прийняття рішень місцевою виконавчою владою і депутатським корпусом, правила, за якими працюють усі міські структури. Уявіть собі, що ми досі живемо без цього важливого документа. Чверть століття!

Виходить, що ми, громада Білгорода-Дністровського, існуємо як би поза міським законом – одним днем, стихійно. Все це, на мою думку, відбувається з двох причин. Перша – хронічний непрофесіоналізм місцевого парламенту, друге – так багатьом просто зручно. Тому й розбрід в умах, «апетитах», тому і безвідповідальність деяких керівних осіб у місті.

Місто вкрай потребує прийняття власного статуту, і це є одним із головних завдань місцевих рад і влади.

Генплан забудови міста. Інвентаризація землі. Доцільність

Другим не менш важливим документом, який відсутній у міській управі, – генеральний план забудови Білгорода-Дністровського. Ні, він нібито й існує, але в документі немає перспективного планування реконструкції та подальшого розвитку міста, детальних розробок із прив’язкою до місцевості конкретного мікрорайону, вулиці. І передусім тут необхідно провести інвентаризацію акерманських земель. Про це також модно говорити лише напередодні чергових виборів, а коли стосується конкретної справи, питання затирається. Хоча дохід від оренди, продажу земель міста є однією з основних статей наповнення бюджету. Знову таки напрошується висновок – це теж комусь дуже зручно. Адже, як кажуть, у каламутній водичці й рибка добре ловиться.

І ось що виходить. Ми багато говоримо про основний напрям розвитку міста – про туризм. Отже, необхідно будувати його розвиток відповідно до цієї концепції. Скажімо, важливе значення має зовнішній вигляд міста. Прості істини. Ось є вулиця в центрі поліса – на ній повинна бути визначена кількість магазинів, перукарень, культурно-розважальних об’єктів.

Іншими словами, немає такого документа, який би чітко регламентував все це як якийсь порядок. Ми втрачаємо неповторний історичний вигляд міста. Велика частина старого міста забудовується стихійно, після узгодження не з порядком, а зі смаком окремих осіб.

До речі, про доцільність. Наразі реконструюють тротуар по вулиці Маяковського. І знову – віз попереду коня! Ось укладається тротуарна плитка. Недешева, треба сказати, плитка. І при цьому представників міської влади мало хвилює, що фасади на цій вулиці часто нагадують руїни. Виходить, що сьогодні кладемо тротуарну плитку, а через рік-другий тут почнуть зносити будови або піддавати їх фасади капітальному ремонту. Питання: на що перетвориться тротуар після ремонту? А дерева? Вони тут ростуть чомусь в два ряди. І знову – через деякий час коріння дерев піднімуть плитку. Адже все це вже було, і не раз. Чи не розумнішим було б попередньо викорчувати зайвий ряд дерев, який до того ж займає центр тротуару?

Все це говорю до того, що, повторюся, роботи з благоустрою міста повинні проводитися згідно з планом, напрацюванням архітектури. Фахівці, відповідальні особи виконавчої влади мають жорстко контролювати якість виконуваних робіт підрядником. У разі халтури – роботу не приймати. Особливо в тому випадку, якщо робота підрядника йде врозріз з генпланом забудови міста. Чому заходи з благоустрою проводять підрядники ззовні? У нас у місті немає класних робочих рук? Отримавши кошти на реалізацію конкретного проекту, підрядник після прийняття міською владою роботи сплачує податки до нашого, місцевого бюджету, а не за адресою реєстрації – до Одеси, Вінниці, Києва тощо Іншими словами, частина витрачених грошей повернеться в скарбницю міста.

Комунальні підприємства

Однією зі складових наповнення бюджету міста є продуктивна робота його комунальних підприємств. І знову питання. Чому на сьогодні серед комунальників побутує малозрозуміла практика: або показувати мінімальний прибуток, або взагалі його не показувати?
Комунальні підприємства повинні вести відкриту політику своїх доходів і витрат без залучення сторонніх фірм-посередників до своєї діяльності. Адже у людей виникають запитання, ситуація доводиться до гучних скандалів і дестабілізації в місті.

Хочу зазначити, що я не за принцип персональної зміни керівників підприємств. Більше того, змінивши нинішніх керівників КП на тих, кого вже пропонують в кулуарах міськради, ситуація навряд чи зміниться на краще… Проблема в якості цих персон, тобто в їх некористолюбстві, умінні ефективно працювати. Одним із шляхів вирішення цієї проблеми є проведення відкритих і прозорих конкурсів замість кумівських або договірних призначень.

Податки. Інвестиції. Депкорпус

І знову повертаюся до вищезазначеного. Без проведення глобальної інвентаризації міських земель не буде наповнення скарбниці міста – це факт! Щоб назавжди відбити у наших депутатів або чиновників бажання прихопити собі побільше землі громади, на мою думку, слід створити відкриті списки з конкретизацією – у кого, де і скільки закріплено земельних ділянок, а також суми заборгованості перед містом за користування цими ділянками. Списки совісті свого роду, або реєстр для всієї громади.

Про інвестиційні програми у Білгороді-Дністровському говорять не перший рік. Але що стосується реалізації конкретних проектів, тут у нас нуль. Що для цього потрібно? Скажу банальність – працювати. Кому? Насамперед — виборній виконавчій владі, тобто міському голові з його командою і депутатами. Інша справа, чи є бажання.

У Білгород-Дністровському парламенті є депутати, які вже встигли постаріти в цьому статусі. Але коли про них говорять містянам, ті знизують плечима – а хто вони такі? З каденції в каденцію вони переходять для того, щоб тихо засідати на міськзборах, поводяться поступливо, голосують, як їм вкажуть. Конформісти. Це баласт для міста, гальмо в його розвитку. І, чого вже там, збираючись на профільних комісіях, здебільшого вони вирішують власні питання або лобіюють інтереси «потрібних» людей.

Але ж депутатський корпус – це рада, яка повинна займатися в тому числі розвитком міста. Є цільові програми, що фінансуються з бюджету країни, області, гранти великих компаній під конкретні програми. То чому депутат себе бачить лише «рішалою» містечкових питань?

Мета цієї статті – не видавати відомі всім істини. Я хочу, шановні читачі, спробувати вивести нашу міську владу з того напівсонного стану, в якому вона перебуває вже стільки років. Спонукати її, а також тих, хто прагне прийти на зміну, закачавши рукава працювати на благо нашого прекрасного міста, НАШОГО КРАЮ, на благо тих, хто йдуть за нами. Мені здається, це шляхетна мета. І нам це під силу.