«Наш край» застерігає від згортання децентралізації

12.10.17

У проекті держбюджету на 2018 рік урядовці підготували низку неприємних сюрпризів місцевому самоврядуванню, зокрема, повернення до системи дотування регіонів. Про це повідомила керівник фракції «Наш край» у Чернігівській обласній раді Ольга Чередник.

За її словами, бюджетом передбачено, що буде збільшено з 50% до 80% обсяги вилучення коштів із місцевих бюджетів до державного бюджету (так звана реверсна дотація).

“Йдеться про місцеві бюджети, які мають рівень надходжень податку на доходи фізичних осіб на одного мешканця вище 1,1. Для вже створених і для майбутніх об’єднаних територіальних громад це призведе до необґрунтованого зменшення фінансового ресурсу місцевих бюджетів», – пояснила Ольга Чередник.

На її переконання, це реальна загроза реформі децентралізації, бо стосується головного – фінансів та бюджету місцевого самоврядування.

“Регіони втрачають мотивацію для підвищення своїх доходів, якщо 80% будуть відходити до державного бюджету. Запропонована урядовцями солідарна система відповідальності місцевого самоврядування в умовах браку ресурсів у центральної влади знищує мотивацію громади працювати для свого розвитку», – прокоментувала керівник фракції.

Також «Наш край» нагадує, що фінансування пільг та субсидій з ЖКГ у повному обсязі, а також виплата субвенцій на освіту та медицину має у повному обсязі забезпечуватися з державного бюджету.

“Пільги та субсидії, фінансування освіти та медицини, субвенція на перевезення пільгових категорій – це державні гарантії, які не повинні фінансуватись із місцевих бюджетів. Якщо уряд вирішив перекласти на місця частину видатків, то повинен дати і нові джерела надходжень. Але він цього не робить. Лише на компенсацію пільгового проїзду наступного року у державі потрібно не менше 2,5 млрд грн., субвенція на освіту має бути збільшена на 4,5 млрд грн, на медицину – на 7 млрд грн”, – зазначила Ольга Чередник.

Вона переконана, місцеві бюджети мають фінансувати рішення, які ухвалено на місцевому рівні а соціальні гарантії держави мають фінансуватися з держбюджету.

“Інакше за таких умов громади не мають мотивації нарощувати фінансові ресурси, бо «більше заробиш – більше віддаси до центру», – підсумувала Ольга Чередник.

Партія «Наш край» вимагає від уряду та парламенту негайно вирішити питання горизонтального вирівнювання та повернути показники до рівня цього року – 50%. Це стимулюватиме місцеві громади розвиватися, нарощувати фінансовий ресурс, самостійно формувати бюджетні витрати та планувати майбутнє.