«НАШ КРАЙ» провів Круглий стіл з проблем децентралізації

26.04.16

25 квiтня Запорізька обласна організація політичної партії «НАШ КРАЙ» провела Круглий стіл «Проблеми та виклики об’єднання територіальних громад в Запорізькій області», в якому взяли участь сільські та селищні голови, депутати районних рад, голови районних рад та новостворених територіальних громад, а також представники обласної влади в особі керівників запорізького Офісу реформ.
Проведення реформи місцевого самоврядування, яка передбачає створення об’єднаних територіальних громад з передачею їм бюджетних повноважень була задекларована як одна із найголовніших ініціатив нової влади. В 2015 році розпочалась активна фаза запровадження реформи, однак в ході об’єднання люди на місцях зіткнулися з цілою низкою проблем – постійними змінами до Бюджетного кодексу, прогалинами в законодавстві, нестачею інформації про повноваження об’єднаних громад.
Виступаючи перед присутніми, голова Запорізької обласної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» Сергій Кальцев сказав:
– Партія «НАШ КРАЙ» з самого початку виступала за проведення реальної децентралізації, яка б враховувала інтереси громад і проходила в умовах правової та адміністративної визначеності. Саме тому сьогоднішнім заходом ми ініціюємо масштабну кампанію з обговорення тих проблем, які сьогодні супроводжують процес об’єднання громад. Ми хочемо, щоб децентралізація призвела до побудови нової процвітаючої України – з сильними регіонами, успішними районами і заможними селами. Ми готові надавати правову, консультативну, інформаційну та іншу допомогу всім учасникам реформи і сприяти отриманню зворотного зв’язку як від обласної, так і від центральної влади.
В ході обговорення учасниками Круглого столу була піднята низка проблемних питань, які багато в чому гальмують проведення реформи.
В першу чергу, це можливість територіальних громад розпоряджатися земельними ділянками, які знаходяться за межами сіл. На думку багатьох виступаючих через неурегульованість цього питання громади не в змозі виконувати свої соціальні зобов’язання. Зокрема відзначалося, що це не дає можливості сільським радам забезпечити воїнів АТО земельними ділянками, які, згідно з діючим законодавством, мають права на отримання 2 гектарів землі для ведення особистого селянського господарства. Нагадаємо, ця норма передбачена Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Гостро стоїть і проблема соціального забезпечення на рівні громади щодо фінансування сільських ФАПів та шкіл.
Незважаючи на комплекс проблем, учасники поділилися і позитивним досвідом утворення громад. Так, голова Куйбишівської районної ради Юлія Симоненко розповіла про ті досягнення, які вдалося досягти в її районі, де вже створенні перші об’єднанні громади.
«Процес децентралізації проходить далеко непросто, але спільні зусилля допомагають вирішувати виникаючі питання. На території нашого Куйбишевського району нам вдалося створити дві територіальні громади, які вже, згідно законодавства про об’єднання громад, мають отримати майже 15 млн. грн. на розвиток інфраструктури. Крім того, кожна громада отримала по 800 тис. грн. за обласного бюджету в якості субвенції», – підкреслила Юлія Симоненко.
В той самий час, в ході дискусії лунали і критичні оцінки реформи, особливо в частині якості правової бази. Так юрист та експерт з питань децентралізації Андрій Горський зауважив, що реформу супроводжує дуже багато юридичний прогалин. «Досі незрозумілим залишається статус сільських старост, які не фігурують в українському правовому полі. Люди мають розуміти їх повноваження та вимоги, які висуваються претендентам на цю відповідальну посаду», – підкреслив фахівець.
Радник голови Запорізької обласної державної адміністрації Олександр Свистун зауважив, що сьогодні особливо важливо зосередитися на питаннях філософії і логіки децентралізації. «В першу чергу, хотів би подякувати учасникам Круглого столу за організацію заходу. Вважаю такі зустрічі вкрай важливими і конструктивними для успішного завершення реформи. Багато європейських країн вже мають позитивний досвід проведення таких реформ, і ми маємо сьогодні змогу досягнути аналогічних результатів, врахувавши їх напрацювання», – підкреслив Олександр Свистун.
Протягом трьохгодинної гарячої дискусії лунало дуже багато аргументів як «за», так і «проти» , але всі учасники Круглого столу були єдині в одному – реформа потребує системного та професійного підходу, який би враховував думку людей. Головний спільний висновок зустрічі – людям бракує інформації та роз’яснювальної роботи, що в черговий раз підтверджує актуальність проведення таких Круглих столів.
Підводячи підсумок зустрічі, Сергій Кальцев зазначив, що для досягнення успіху важлива кожна думка, а також об’єднання зусиль і політичних партій, і місцевих рад, і обласної влади, оскільки немає нічого страшнішого за почату, але не завершену до кінця реформу.
«Хочу підкреслити, що за результатами нашого Круглого столу буде сформульовано Перелік проблемних питань, що стосуються процесу децентралізації та об’єднання територіальних громад, який ми надамо органам місцевого самоврядування, Офісу реформ, Верховній Раді та Міністерству регіонального розвитку. Зі свого ж боку, хочу сказати, що партія «НАШ КРАЙ» триматиме на контролі хід об’єднання громад і сприятиме прискоренню процесу децентралізації в регіоні», – резюмував Сергій Кальцев.