Михайло Гайничеру, Буковина: Робота в органах місцевого самоврядування вимага є високого рівня знань і досвіду

14.09.15

«НАШ КРАЙ» об’єднав на Буковині людей справи, професіоналів, які мають конкретні позитивні результати своєї праці – у бізнесі, науці й культурі, на виробництві, в освіті та медицині. Вони готові взяти відповідальність за соціально-економічний стан області, працювати на благо територіальних громад, кожного міста й села.

Михайло Гайничеру, один із лідерів партії «НАШ КРА Й» у Чернівецькій області, голова Чернівецької обласної ради, переконаний, що саме представники цієї нової політичної сили забезпечать успіх розвиткові краю і розпочатим у країні реформам.

Партія «НАШ КРАЙ» заявляє, що вона – аполітично політична. Чому так і навіщо?

Люди втомилися від політиків і політики, яка з мистецтва можливого, як її часто називають, перетворилася на мистецтво галасу. Партію «НАШ КРА Й» зініціювали господарники, керівники органів місцевого самоврядування. Ми відкидаємо політику у вигляді інтриг і скандалів для привертання уваги ЗМІ та з’ясування дріб’язкових питань, які почасти стають ширмою для задоволення окремими політиканами особистих меркантильних інтересів, далеких від інтересів простих людей.

У голів міст і сіл, у керівників підприємств – важливі завдання. Вони повинні забезпечити роботу своїх виробничих об’єктів, установ, життєдіяльність населених пунктів. Вони щодня вирішують безліч проблем, дбають про подальший розвиток. Тож їм потрібна політика як інструмент розв’язання нагальних питань і примноження добрих справ для своїх трудових колективів, територіальних громад. А для цього в місцеве самоврядування повинні прийти професіонали з управлінським досвідом, організаторськими здібностями.

Кожен з наших кандидатів до місцевих рад є визнаним лідером, якого шанують, до думки якого прислухаються, який знає, що потрібно зробити для добробуту нашого краю.

Навіщо вам влада?

Для досягнення поставленої мети: забезпечити розвиток рідного краю через розвиток економіки, підприємництва, через соціальні, культурні проекти. На відміну від інших партій, які загальними фразами проголошують однакові програми, ми маємо чітке розуміння проблематики нашої області, бачимо шляхи вирішення важливих питань.

Правильні управлінські рішення особливо необхідні сьогодні при децентралізації влади, коли місцеве самоврядування отримує значні повноваження, ресурси і водночас велику відповідальність.

Розвиток країни можливий через розвиток територіальних громад. Але їх фінансова самодостатність не з’явиться від галасу і критиканства – лише від щоденної праці, створення нових підприємств, робочих місць. Тому до управління територіальними громадами повинні прийти люди зі знаннями і досвідом ефективного господарювання. «НАШ КРАЙ» зосереджує інтелектуальний, управлінський потенціал заради подальшого розвитку області.

Як партійці «НАШОГО КРАЮ» збираються наводити лад на Буковині?

Ситуація в країні не дає змоги покладати великі надії на іноземні інвестиції. Маємо розраховувати на власний капітал – кадровий, фінансовий. У нас є такий ресурс. Але йому потрібно виписати «дорожню карту» – по кожному населеному пункту, кожній територіальній громаді.

Сьогодні область втрачає від того, що при високих врожаях овочів, фруктів у нас відсутня переробна база. Будемо створювати привабливі умови для інвесторів і розпочинати відродження переробних підприємств АПК.

Роками в області ведуться розмови про пріоритет деревопереробної галузі, про необхідність переробляти лісові ресурси на своїй території, а не вивозити за кордон лісосировину. Але досі так і не визначено, які саме заводи потрібно будувати на Буковині. Відсутні конкретні пропозиції потенційним інвесторам.

Такі «дорожні карти» для бізнесу мала б запропонувати нещодавно ухвалена Стратегія розвитку області до 2020 року. Ви свого часу висловили конструктивні доповнення до цього документа при його обговоренні.

У своїх виступах я якраз наголошував на тому, що крім Стратегії-2020 наша область, кожна територіальна громада повинна мати конкретний план розвитку з аргументованим визначенням точок зростання. Мало сказати: ми за переробку лісу, за створення агропромислового виробництва, за наведення порядку з кар’єрами. Маємо чітко визначити, що робитимемо у цих напрямах.

Обов’язок місцевих депутатів – розробити й реалізовувати такі плани. Їхня відсутність призвела, зокрема, до хаосу в землекористуванні, який гальмує розвиток громад, виробничу інфраструктуру. Сьогодні є проблемою запустити в роботу видобувні кар’єрі, бо територію їхніх гірничих відводів роздали під приватні сільськогосподарські паї, хоча це категорично заборонено. Тепер потрібно викуповувати ці земельні ділянки або пропонувати людям інші.

У вашої партії є розуміння, як вирішувати такі суто виробничі питання?

Звичайно. Це необхідно робити якомога швидше, адже саме економічна активність забезпечить наповнення місцевих бюджетів, а відтак, розвиток муніципального господарства, благоустрій наших міст і сіл.

Ми не можемо говорити зараз про зведення на Буковині великих заводів з виробництва деревно-стружкових та деревно-волокнистих плит. Вони вже є поруч з нами: у Румунії, на Івано-Франківщині, Хмельниччині. Але є не зайняті ніші: виробництво фанери, шпону, клеєного брусу, паливних пелет. Ці напрями деревопереробки не потребують значних інвестицій. Зате продукція має стабільно високий попит на ринку. Тож потрібно нарешті перейти від розмов до конкретних справ: визначити інвестиційні точки, де можливо розмістити такі підприємства з огляду на наявність сировини, енергоресурсів, робочої сили. Це можуть бути закинуті промислові площадки, у тому числі колишніх лісокомбінатів. Розумію, що одразу постане чимало організаційних питань, у тому числі з власниками майна, земельних ділянок. Можливо, доведеться за кошти обласного бюджету викупити ці активи.

Таку саму ревізію активів потрібно провести у видобуванні корисних копалин, на які багата Буковина. У нас, приміром, є серйозний ресурс – гіпсовий щебінь, який слугує сировиною у хімічній промисловості, виробництві будівельних матеріалів. Але поруч з кар’єрами знову ж таки необхідно зводити переробні заводи для випуску кінцевої продукції.

Наш прикордонний край має унікальну можливість залучати значні фінанси для свого розвитку через міжнародне співробітництво. Проте в області виникли значні проблеми з виконанням транскордонних проектів ЄС.

Прикро і навіть соромно перед європейськими партнерами, що через вкрай низьку компетентність обласної і районних державних адміністрацій опинилися під загрозою зриву важливі для наших територіальних громад міжнародні інфраструктурні проекти. Це наочний приклад того, як безграмотне управління, безгосподарність і непрофесіоналізм зводять нанівець надзвичайно вигідні для нашого краю починання. Мусимо визнати, що останні півтора роки втрачені для розвитку області. За цей час не було подано жодного транскордонного проекту. А це втрачені для краю десятки мільйонів гривень. Робота в органах місцевого самоврядування вимагає знань і досвіду, зокрема у сфері регіонального розвитку та транскордонної співпраці.

Що вже зроблено представниками «НАШОГО КРАЮ» для Буковини та буковинців?

Ці здобутки добре відомі, навіть далеко за межами області. Міжнародне визнання тримали, наприклад, туристично-спортивні комплекси. Наші однопартійці з нуля зводили заводи, розбудовували аграрні підприємства. У мене немає сумнівів, що люди, які поставили на високий рівень роботу виробничих об’єктів, бізнес-структур, агрофірм, розуміють, що потрібно в нашому регіоні для розвитку підприємництва і економіки в цілому