Яків Немировський, Кіровоградщина: Потрібно знаходити компроміси між планами і реальністю

08.10.15

Як зробити Новомиргород затишним і комфортним для проживання містом, розповів Яків Немировський.

Завершується другий термін вашого перебування на посаді міського голови. Які слова найперше хочеться сказати?

Слова вдячності, безперечно. Цей непростий і нелегкий шлях я пройшов не один. Щодня у будні, а часто – і в вихідні, проблемами міста опікувалися поруч зі мною депутати, працівники міської ради, комунальні служби, бригада благоустрою, колективи наших дитсадків. Без їхньої праці не було б тих досягнень, які маємо.

Чому ви прийняли рішення йти на вибори?

Доля Новомиргорода мені небайдужа. Я тут народився, виріс, це місто мого дитинства, мого дорослого життя. Це моє рідне місто – я маю повне право так говорити без будь-якого пафосу. Працюючи дві каденції міським головою, обійнявши цю посаду вже самодостатнім чоловіком, я визнаю, що мені доводилося вчитися щодня. Тому що на кожному кроці потрібно було знаходити компроміси між планами і реальністю. Не все вдалося завершити навіть протягом двох строків. Якщо за рік за умов достатніх бюджетних надходжень та відсутності економічної кризи можна встановити декілька дитячих майданчиків, то в несприятливих умовах 2011–2013 років, коли затримувалися платежі через казначейство, доводилося перейматись тим, аби не закривати дитсадки та не скорочувати бюджетних працівників. Але невирішених справ ще чимало. Тому маючи вже необхідний досвід, знання, а головне – зобов’язання перед громадянами, я вирішив балотуватися на посаду міського голови. Щоб довести вже розпочаті плани до логічного завершення.

Але ж криза знову на порозі. Де братимете ресурси?

Потенційні можливості міського бюджету щодо зростання вичерпано. На чинній законодавчій базі. І це проблема не лише Новомиргорода, а всієї системи місцевого самоврядування України. Усе змінить успішна реформа передання на місця коштів і повноважень. Якщо держава віддасть усі права містам, селам і селищам у складі об’єднаних громад, тоді з’являться нові можливості. Громади отримуватимуть значно більші доходи. Так, Новомиргородська громада у складі міста і прилеглих сільрад матиме, за розрахунками, близько 17 млн. гривень власних надходжень. Ще стільки само – на освіту і приблизно стільки само – на медицину з державного бюджету. За таких умов ми зможемо прискорити будівництво ліній освітлення, майданчиків, ремонт доріг у декілька разів. Наразі можна стверджувати, що за головними напрямами вдалося зробити до 40% від запланованого. Децентралізація відкриває ще одну потужну можливість – залучати інвестиційні кошти. Це співпраця з міжнародними інституціями та отримання грантів, кошти цільових державних програм. Що більша громада, то значніші обсяги допомоги вона може отримати. Для прикладу, ми подали проект будівництва водонапірної башти Рожновського на 160 кубічних метрів і маємо потенційну можливість отримати понад 700 тисяч гривень субвенції з державного бюджету.

Ваша діяльність на посаді міського голови відзначалася особливою увагою до вирішення проблем дитинства.

Дефіцит місць у дитсадках, місця відпочинку для батьків з дітьми, тепло і дозвілля у закладах – це те, над чим ми працюємо і будемо працювати. У найближчих планах – повне забезпечення малюків місцями в дитсадках.

Децентралізація крім нових перспектив додасть міській раді і нових турбот – зокрема, опікування школами. Чи готові до цього?

Якщо дитсадків у місті не вистачало, то школи мають проблему низького наповнення, великих витрат на опалення та забезпечення матеріальної бази. В об’єднаній громаді будуть середні школи різного рівня. Великі, з потужною матеріальною базою, заклади навчатимуть дітей за повною програмою середньої освіти. Інші забезпечуватимуть навчання за нижчим ступенем. Наповнюваність збалансовуватиметься шляхом підвезення учнів.

Яка доля вашої ідеї щодо створення у Новомиргороді навчального закладу вищого ступеня?

Новомиргород є одним із міст, де історично склалася мережа освітніх закладів різноманітного профілю. Але на сьогодні такі заклади втрачені. А проте вже зараз гостро відчувається дефіцит кваліфікованих працівників. Міжшкільний навчально-виробничий комбінат, що сьогодні не використовує своїх можливостей сповна, має шанс на відродження вже як комунальний заклад професійної освіти. Готуватиме насамперед програмістів, операторів сучасних обробних верстатів з програмним управлінням.

Охорона здоров’я у Новомиргороді також має свою цікаву і поважну ретроспективу. Але з огляду на занепад чи бачите ви тут перспективу?

Своє, а отже, і міської влади, завдання я бачу в тому, щоб створити умови для залучення до роботи у Новомиргороді найкращих лікарів. Запрошувати випускників, стимулювати їх житлом, оплатою праці. Дбати про діючі колективи медиків.

У плані охорони здоров’я місто має унікальні рекреаційні перспективи – віддалене від великих промислових зон, з запасами артезіанських вод і навіть з потенційними бальнеологічними можливостями. Було б безвідповідально не скористатися шансом дати людям можливість оздоровлюватися безпосередньо у рідному місті, використовуючи силу природи. Йдеться про озеро Лонго, відомі з історичних джерел лікувальні властивості його боліт та води. Ми започаткували програму відновлення його оздоровчого потенціалу.

Які проблеми Новомиргорода потребують великих капіталовкладень?

Проблемною ділянкою роботи залишається комунальне господарство. Потрібно визнати, що в роботі «Новомиргородських інженерних мереж» (міське комунальне підприємство) є багато недоліків. Протягом останніх років ми збільшували допомогу підприємству на придбання техніки, комплектуючих. Надалі цю допомогу буде спрямовано на ремонти дахів, стабільне водопостачання та стримування росту тарифів.

У стадії підготовчих робіт будівництво однієї з водонапірних башт. Заповнювати її можна вночі, використовуючи електроенергію за пільговим тарифом. Також працюватимемо над питанням поліпшення якості води.

Кандидатом на посаду міського голови Новомиргорода вас висуває політична партія «НАШ КРАЙ». Що можете сказати з цього приводу?

Взагалі я прихильник аполітичності місцевої влади. Яка політика у міському господарстві? Громадяни, де б вони не жили, прагнуть одного – цивілізованих умов життя. Справедливості. Законності. Поваги до кожного. Але закон про місцеві вибори передбачає обов’язкову умову – висунення кандидатів у депутати та на посади міських голів від політичних партій. З огляду на це саме партія «НАШ КРАЙ», яка згуртувала в основному міських голів та інших прихильників і патріотів розвитку місцевого самоврядування, привабила мене найбільше. За великим рахунком це і є партія місцевого самоврядування. Вона створена з метою уникнути залежності місцевих депутатів, міських голів від мегапартій національного масштабу. В ній відсутня вертикаль підпорядкування «центр – область – населений пункт». Ця політична сила ставить за мету надати місцевим владам найширші повноваження та відповідну ресурсну базу. Повноцінні та спроможні громади повинні стати фундаментом нової України. Тоді й центральна влада буде виразником інтересів простих громадян, а не політичних кланів.

З чим йде «НАШ КРАЙ» на місцеві вибори у Новомиргороді? І чому, на вашу думку, переможе?

«НАШ КРАЙ» висуває потужну команду фахових спеціалістів, чинних депутатів, виробничників і підприємців до рад усіх рівнів. Тому що для успішної роботи необхідні злагоджені дії усіх ланок місцевого самоврядування. Це команда людей, які вже мають досвід, вже багато зробили для міста, і результат їхньої роботи можна побачити наочно. Нам не потрібно часу, щоб визначити, що робити. Ми вже це робимо.

Команда моїх однодумців йде на вибори під гаслами політичної партії «НАШ КРАЙ» з однією метою – зробити Новомиргород красивим, затишним, комфортним для проживання містом, з розвинутою інфраструктурою, з сучасним рівнем промисловості, освіти, медицини, культури, комунальних та побутових послуг.