Володимир Приходько: Кожне рішення місцевої влади має сприяти покращенню життя людей

12.09.15

На теренах Закарпаття дедалі активніше заявляє про себе партія «НАШ КРАЙ». її представник, член Громадської ради при Закарпатській ОДА доктор економічних наук Володимир Приходько, розповів про своє бачення шляхів подолання проблем Ужгорода і Закарпаття. На виборах до органів місцевого самоврядування він змагатиметься за посаду міського голови Ужгорода.

Які проблеми ви вирішуватимете першочергово у разі перемоги  на виборах?

Переконаний, що найбільшою проблемою в усіх сферах життя, як це не банально звучить, є тотальна корумпованість нинішньої владної системи на всіх її рівнях. Отже, насамперед працюватимемо над максимальною прозорістю всіх владних рішень. І вирішувати всі питання треба не тільки конкретними, так би мовити, точковими виявленнями носіїв корупції на місцях. Фактом є те, що у місті створено систему, яка багато років знущається зі своїх громадян, а ужгородець не є господарем свого міста, своїх адмінпослуг, свого найнятого чиновництва і обраного депутатства. На очільника міста відразу лягає величезний вантаж поточних господарських проблем. Це і водопостачання, і землевідведення, вуличне освітлення, в годину пік – автозатори з величезним викидом у повітря токсинів, украй застаріла система організації дорожнього руху, комунальні тарифи, вартість і якість послуг жеків, повзуча атака забудовників на зелені масиви і гуртожитки. Це людей бісить щодня. По суті, відсутня або не спрацьовує стратегія розвитку міста, не затверджено остаточно генплан, який має дати загальне бачення подальшого розвитку. Все не перерахуєш, проте в будь-якому разі рішення мають бути комплексними.

У вас є сформована команда, що може вирішити питання життєдіяльності міста?

Команда, з якою я вступаю у виборчі перегони, – сплав молодості та ентузіазму з досвідом, порядністю і стратегічним мисленням. У ній – управлінці з новими підходами, люди, які вже обиралися депутатами, з досвідом роботи в корпораціях, бюджетних установах (це освітяни, медики, правники і соціальні працівники), комунальних підприємствах міста, власному бізнесі. В основному їхній вік – 25–40 років, покоління, що сформувалося за часів незалежної України, має європейський досвід, зорієнтоване на повагу до європейських та наших життєвих, народних, християнських цінностей, щиро налаштоване на некорупційний спосіб управління містом. Поступово презентуватимемо всіх – і в ЗМІ, і на зустрічах з громадськістю. У ході розробки стратегії розвитку області та міста до 2020 року ми об’єдналися в розумінні того, що в основу діяльності міськвиконкому і депутатського корпусу треба поставити нарешті питання реального покращення життя населення. Кожне рішення про виділення коштів на закупівлі та надання землі під забудову, про приватизацію міського майна повинно мати своїм наслідком не оборудки навколо ресурсу жителів міста, а покращення якості послуг медиків, освітян, чиновників, транспортників. Кожне рішення має покращувати якість води і повітря, інфраструктуру міста, і  зрештою ці фактори продовжують тривалість комфортного життя ужгородця.

Ви висуваєтесь як представник партії «НАШ КРАЙ», яка для Закарпаття є новою і поки що не надто відомою політичною силою. Чому ви обрали саме її?

Мені імпонує підтримка партією адміністративно-територіальної реформи, від якої, переконаний, Ужгород отримає великі перспективи розвитку. Також ціную входження до партії багатьох достойних представників місцевих громад по всій Україні. Для мене важливо, що «НАШ КРАЙ» – це не організована «зверху», під одну конкретну харизматичну особистість партія, а об’єднання однодумців з активною життєвою позицією з різних регіонів країни.

На мою думку, це дасть можливість активно відстоювати інтереси Ужгорода і ужгородців, нашого краю в бюджетному процесі, залученні вітчизняних і європейських грошей, коштів в організацію комфортного життя ужгородців, краян, створення нових робочих міст і зростання доходів місцевих бюджетів.

Партія заявляє, що стоїть на засадах місцевого патріотизму. Що особисто ви вкладаєте у це поняття?

Я народився, виріс і сформувався в Ужгороді. І після двох періодів роботи в Києві завжди повертався додому. Мій патріотизм з дитинства – це лелеки на острові серед Ужа, кукурудза там, де зараз магістралі міста, старі вулички і церкви історичного центру угорської та австрійської доби, будови чеського модерну, масштаб соціалістичних заводів і житлових новобудов, картини закарпатських художників і дерев’яна архітектура наших сіл. А найголовніше – це наші працьовиті, талановиті і порядні люди.

Які основні виклики стоять перед місцевими громадами? Чи є  у «НАШОГО КРАЮ» рецепт, як  навести лад у місті й області?

Основний виклик – це вже втрачений час, інертність нинішніх можновладців і частково втрачена довіра потенційних інвесторів. Рецепта в чистому вигляді як панацеї не існує, проте я і вся наша команда розробляємо цілком реальні і перспективні програми розвитку по кожній з галузей. Прораховано і джерела фінансування, і суспільно важливий результат. Зрозуміло, що серйозні проекти наразі неможливо реалізувати без залучення сторонніх коштів. Але інвестор повинен мати можливість працювати в Ужгороді (та й взагалі в Україні) за чіткими правилами. Важливий напрям – суворий громадський контроль за будь-якими діями влади, а також реальне, не формальне, як нині, впровадження суспільного обговорення найважливіших рішень задовго до стадії їх прийняття.

Нагальною стає перспектива розширення меж Ужгорода, в тому числі шляхом об’єднання з громадами навколишніх сіл. При цьому спостерігаємо активний спротив сільських голів. Якими ви бачите шляхи вирішення цієї проблеми?

Зараз треба не звинувачувати їх  у саботажі, а проводити роз’яснювальну роботу, переговори, укладання певних договорів. Лише навесні цього року уряд, політичні партії, адміністрація Президента, місцеві органи влади  розгорнулися з приводу адміністративно-територіальної реформи. Саме  тому старт діалогу викликав стільки емоцій. А зараз, коли минуло кілька  місяців, процес стає в робочу колію. Вважаю, що чутки про нашу неготовність до демократичних перетворень, м’яко кажучи, перебільшені. Згадайте, як починали угорці, румуни, словаки… Не можна робити себе меншовартісними. Проте занадто багато партій звикли до старої виборчої системи – їм  не потрібні оновлені територіальні  громади. І вони теж посилають меседжі вниз: «Повільно, не треба дуже  швидко!». І головна причина цього – клановість, наявність так званих  груп впливу. Цю тенденцію треба викорінювати негайно, і я радий, що члени і прихильники партії «НАШ КРАЙ» поділяють мою позицію.

Які реалії сьогодення і як вони вплинули на тези цьогорічної виборчої кампанії порівняно з минулими роками?

Насамперед це Революція гідності.  Вона стала певним поділом загального світогляду нашого суспільства. Також впливають антикорупційна налаштованість громадськості, реальне зростання ролі громадянського суспільства.  З іншого боку – чиновницький спротив реформам. Я беру участь у роботі громадської ради при облдержадміністрації і співпрацюю з багатьма ініціативами. Саме у тому, що значно зросла свідома активність громадян, бачу головну перспективу міста, краю, держави.

А вам або команді «НАШОГО КРАЮ» вже вдалося зробити щось корисне для ужгородців?

Я пишаюся тим, що ініціював створення у міськвиконкомі розгорнутого дозвільного центру для городян і підприємців, розширення робочих місць на підприємствах електронної автоагрегатної промисловості, брав участь у підготовці турбізнесу до чемпіонату Євро-2012. Чимало й інших справ, наприклад, вирішення питання комп’ютеризації ЗОШ №6.