Володимир Поточняк, Миколаївщина: Ситуацію врятують небайдужі люди

24.09.15

Начальник госпіталю ветеранів війни Володимир Поточняк працював хірургом 20 років. Чому вирішив йти на вибори з партією «НАШ КРАЙ» та про бачення реформи медицини він розповів нашій газеті.

Ваше прагнення до вдосконалення – це поклик душі?

Це така моя вдача – постійно чогось прагнути. Ще з молодих років не можу сидіти спокійно: намагаюся щось вдосконалити, дослідити, запустити.

Ви зараз очолюєте шпиталь у Миколаєві. Через стільки років праці чи пам’ятають вас мешканці Новобузького району?

Не лише пам’ятають. На жаль, новобужани до мене досі звертаються по допомогу. Чому «на жаль»?! Тому що, на мою думку, це свідчить про недостатній рівень медичного обслуговування в районі. Відверто кажучи, у нинішніх умовах районна медицина страждає у всіх районах області. Ми можемо говорити про системні владні проблеми, які залишилися у нас з попереднього періоду, і про кризу в медичні галузі загалом. Рівень медицини, зокрема хірургії, значно погіршився на районному рівні.

Ви висуваєте свою кандидатуру в обласну раду на цих виборах. Йдете з політичною силою «НАШ КРАЙ». Що, на вашу думку як фахівця, мають зробити депутати облради насамперед у медицині?

На моє глибоке переконання, справою мають займатися професіонали. Тоді в нас буде лад. Треба обирати між фахівцем та ще кращим фахівцем, а не поміж фахівцем і популістом. Тому я, до речі, і звернувся до «НАШОГО КРАЮ» за підтримкою. Оскільки поділяю і програму партії, і позицію, що питання повинні вирішувати фахівці. Крім того, тут зібралися самодостатні люди, керівники, які вже добре зарекомендували себе у різних галузях: управлінці, господарники, підприємці, лікарі та вчителі. Я – медик із досвідом, тому у мене є й конкретні пропозиції до влади. Звісно, що вони будуть насамперед спрямовані на покращення медичного обслуговування.

Ті реформи у медицині, які впроваджуються протягом уже десять років… Я був головним лікарем у Новобузькому районі та вперше організовував курси для всієї області за участю кафедри Одеського університету. Шість місяців лікарів перенавчали у спеціалістів з сімейної медицини. На жаль, результат виявився не зовсім той, що очікувався.

За такий короткий час людей не навчиш. Це по-перше. По-друге, не створили потрібної матеріальної бази. Розумієте, медицина – це головною мірою робота руками. Та якою б не була розумною людина, якщо технічної підтримки в роботі немає, неможливо і поставити правильний діагноз, і провести ефективне лікування. Отже, у тому вигляді реформа медицини була невдалою.

Що, на вашу думку, найбільше завадило довести її до ладу?

Вважаю, що місцева влада була не дуже зацікавлена. Спеціалісту треба створити належні умови. Це і житло, і обладнання. Як це змінити?! Потрібно проводити децентралізацію влади, і тоді на рівні громади, району населення може контролювати і ресурси, і якість надання медичних послуг. Зважаючи на мій життєвий та професійний досвід, ідея децентралізації мене зробила оптимістом. Саме ця ідея дає можливість бути незалежним на рівні області та району і працювати для своєї громади. Це унікальний шанс громаді бути самодостатньою.

Якщо подивитися на кошти, які з обласного бюджету виділяють на медицину, то 80% з них йде на заробітну плату. При цьому вона вкрай низька. Відсотків п’ятнадцять йде на утримання всіх будівель. Часто-густо старих, які потребують постійного ремонту. І лише 3–5% йде на медикаменти, а на придбання обладнання – 0! Статистика найбільше стосується саме районних лікарень.

Це відбувається через те, що велика медична мережа є неефективною. Часто великі кошти витрачаються на опалення розташованих у різних місцях корпусів. Не треба боятися щось закрити, якщо йдеться про якесь відділення сторічної давнини. Треба боятися неякісної роботи через недофінансування. Краще зробити сучасну лікарню в одному корпусі. Зібрати фахівців, обладнання та фінансування. Ось Новий Буг: величезний чотириповерховий корпус, адмінбудівля, поліклініка, інфекційне відділення, пологовий будинок та велика кількість підсобних приміщень. Це все розкидано та опалюється. А фактично опалюється довкілля. Ось і не вистачає грошей на інше. Для районної лікарні потрібно дві-три будівлі з автономним опаленням, максимальною економією та енергозберігаючими технологіями.

Тобто ви є прибічником концентрації та підвищення ефективності в охороні здоров’я?

Я відстоюватиму позицію, що фінансування охорони здоров’я має здійснюватись із розрахунку на одного хворого плюс забезпечення достойної зарплати медиків. Це реально, якщо підійти до проблеми по-господарськи.

Що стосується Нового Бугу, то в контексті децентралізації та реформування медицини я відстоюватиму створення в Новому Бузі регіонального медичного центру. Тому що і місто розташоване зручно, і є кадровий та інфраструктурний потенціал. Треба створити у Новому Бузі центр медицини другого рівня.

Яким чином ви дієте зараз?

Ситуацію врятують небайдужі люди. За неповний рік завдяки моїй ініціативі та моїх однодумців вдалося за небюджетні кошти придбати три сучасні лабораторні апарати, придбати лапароскопічну стійку для обслуговування пацієнтів, відкрити кабінет електроміографії. Тепер можна діагностувати пошкодження периферичної нервової системи. Ми не стали чекати рішень влади чи депутатів і взяли справу в свої руки. Одні сидять, а інші роблять. Для мене головне, щоб робота нашого шпиталю покращувалася.