Валентина Карпенко, Чернігівщина: У нову об’єднану територіальну громаду надходитимуть 60% податку на доходи фізичних осіб

05.10.15

У Парафіївці на Ічнянщині однією з перших у Чернігівській області вдалося створити об’єднану територіальну громаду нового типу. Вона буде набагато ближчою до сільських мешканців, ніж теперішній район, надаватиме всі необхідні послуги. Парафіївський селищний голова Валентина Карпенко йде на вибори голови нової громади з командою «НАШОГО КРАЮ».

Чи підраховували, яку фінансову вигоду матиме громада від об’єднання?

Бюджет зросте на вісім відсотків. Це дасть змогу утримувати всю соціальну сферу. До нашої громади входять 18 населених пунктів п’яти сільських та селищних рад.

Громада є досить компактною. До найвіддаленішого села від Парафіївки 14 кілометрів. У нас три школи, п’ять дитсадків, дві лікарні, п’ять ФАПів, п’ять будинків культури.

Скорочувати поки що нічого не будемо. До Нового року плануємо відкрити групу в дитсадку Парафіївки. У нас 77 дітей на черзі. Багато молоді лишається на селі, бо в господарстві «Блок Агросвіт» непогана зарплата.

Бюджет плануємо на рівні близько 13 мільйонів гривень. Основними платниками податків є сільгосппідприємства. До нової об’єднаної територіальної громади надходитиме 60% податку на доходи фізичних осіб, зараз цього податку на місцях зовсім не залишається.

Чи допомагали вам у процесі об’єднання громад?

Виконавчий директор обласного відділення Всеукраїнської асоціації голів сільських і селищних рад кандидат у депутати Чернігівської обласної ради від «НАШОГО КРАЮ» Ірина Грозенко відвідала разом зі мною центри територіальних громад, які об’єднуються. Говорили з людьми, роз’яснювали переваги децентралізації.

Був спротив?

Районні керівники хотіли всі громади об’єднати навколо Ічні. Це 76 населених пунктів, 27 сільських рад, міська та селищна ради. Відстань від віддалених населених пунктів перевищувала б 50 кілометрів. Якісно надавати адміністративні послуги в такому випадку складно.

На чому плануєте зосередитися після перемоги на виборах?

Передусім треба створити центр надання адміністративних послуг. Ми побували в Латвії й побачили, як там працюють такі центри. Людина приходить до адміністративного центру волості, там заходять у будь-який державний реєстр і надсилають довідку в електронному вигляді в ту організацію, яка вимагає. Тож і у нас треба зробити електронний документообіг.

Подумати, в яких селах треба обрати старост. У цих населених пунктах староста та діловод прийматимуть заяви й передаватимуть до центру громади.

Ремонтуватимемо Будинок культури в Парафіївці. Треба буде ремонтувати дороги до Мартинівки та Іваниці. Вони дуже розбиті. Адже цими дорогами їде багато туристів до історико-культурного заповідника «Качанівка». У перспективі до нашої громади можуть приєднатися Бережівська та Тростянецька сільські громади.

Сподіваємося, що Мінрегіонбуд дотримається свого слова й виділить кошти на становлення об’єднаних територіальних громад. Ми підготували проекти розвитку Парафіївської громади й подали до Міністерства регіонального розвитку Латвії, з яким співпрацюємо. З ними хочемо вийти на Євросоюз, який може виділити гранти на 50 мільйонів євро.