Табалов: З тоталітарним минулим боремось методами комуністів

27.08.15

Виступ Андрія Табалова

на Форумі регіональних лідерів «НАШ КРАЙ»

27 серпня 2015 року

м. Київ

Доброго дня!

Дякую за можливість виступити на цьому Форумі.

Кіровоград – це друге місто обласного значення в Україні, яке має бути перейменоване у відповідності до законів про декомунізацію (Закону “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборону пропаганди їх символіки).

Тема перейменування зараз, без перебільшення, є однією з найбільш актуальних і обговорюваних в Кіровограді.

І разом із цим, це тема, яка вносить певний розкол у суспільство.

Єдиного нового варіанту назви міста, яке б підтримувалось кіровоградцями, просто не існує.

Попередня назва міста Єлізаветград, пов’язана із часами царської Росії.

Інші назви, які зараз запропоновані до обговорення, серед яких Златопіль, яка користується популярністю серед патоіртично налаштованих кіровоградців та представників інтелігенції, Інгульск, Кропівничий, Лелеків, навіть Бугогардінськ, загалом обговорюється більше 10 варіантів –  і жоден з них не знаходить підтримки абсолютної більшості населення.

Навіть навпаки. Якщо в опитуваннях як один з варіантів назви фігурує Кіровоград, люди виступають за те, щоб залишилась саме вона. Тобто фактично – проти перейменування.

Тому у мене виникає логічне питання: наскільки доцільно вирішувати питання про перейменування міста, не спитавши його мешканців? Інакше ми досягаємо зворотної мети.

Далі. Економічний аспект.

Нам говорять, що додаткових витрат як бюджету, так і мешканців міста перейменування не потребує.

Але давайте думати логічно.

За чий кошт будуть проходити заміна тих самих адресних табличок на вулицях? Підприємців. Заміна дорожніх знаків? За кошти місцевих бюджетів, тобто самих кіровоградців.

Чи не потрібно спочатку спитати в людей, чи згодні вони витрачати кошти на ці потреби першочергово?

Після перейменування міста і навіть заміни дорожніх знаків, дороги – не стануть кращими, тарифи на комунальні послуги – не знизяться, і не зросте рівень заробітних плат кіровоградців.

Саме тому багато мешканців нашого міста ставляться скептично до самої доцільності перейменування міста саме зараз.

Коли в країні триває війна, а кошти місцевих бюджетів, обмежені.

***

Я можу сказати про проблеми, які сьогодні важливі для кіровоградців, оскільки попри те, що я вже 2 роки не є народним депутатом, в мене досі працює громадська приймальня. І люди досі приходять до мене за допомогою, розповідають про свої проблеми.

Серед яких – подорожчання продуктів харчування, зростання вартості ліків, подорожчання тарифів на комунальні послуги, а також – низькі зарплати. Одні з найнижчих в Україні.

Серед проблем загальноміських – це жахлива ситуація із сферою ЖКГ, поганий сервіс ЖКГ, точніше – його відсутність.

Це недобудований досі будинок для військовослужбовців в Кіровограді, місті, символом якого є 3 полк спеціального призначення, відомий на всю Україну завдяки своїй героїчній участі в АТО.

Це – побори в деяких школах, це хамство пенсіонерам від маршрутників, це погане освітлення вулиць.

Не настільки важливо, якою буде назва вулиці, якщо увечері там відсутнє освітлення!

***

На останок зазначу, що закон про декомунізацію виписаний таким чином, що він має виконуватись в примусовому порядку. Він не дає відповіді на питання, що робити, якщо громада не хоче перейменування.

Мусимо визнати, що під гасла і декларації про те, що ми йдемо в Європу, із тоталітарним минулим боремось методами самих же комуністів, тому що в усьому світі такі питання вирішуються демократично, і мешканці мають можливість висловитись: за вони чи проти?

Громадські опитування, передбачені законом, не дають можливості вислухати думку всіх мешканців Кіровограда, чи принаймні переважної більшості.

Проводити перейменування можна тільки якщо захочуть люди, вони мають знати, що їхня думка – важлива. 

***

Дякую за можливість виступити на цьому Форумі, для мене це – важлива нагода ще раз розповісти про реальну ситуацію із перейменування нашого міста.

Без врахування думки громади перейменування проводити не можна!

 

Сьогодні відбувся форум регіональних лідерів, які вирішили йти на вибори від партії «Наш Край». У форумі брало участь 50 діючих мерів і 500 регіональних лідерів.