Сергій Смотрич, Вінниччина: Щонайменше половина зароблених грошей повинна залишатися на місцях

24.09.15

Вінничани розпочинають знайомство з новою для них політичною силою – партією «НАШ КРАЙ». Керівник обласної організації партії депутат Вінницької облради Сергій Смотрич розповідає про ідеї, з якими партія йде на вибори, засади, на яких її створено, відмінність від інших партій, про завдання, що стоять перед майбутніми депутатами місцевих рад від «НАШОГО КРАЮ».

Що таке партія «НАШ КРАЙ» і чим вона відрізняється від багатьох інших політичних сил, що змагатимуться за мандати у місцевих радах?

Наша партія об’єднує людей дії – мерів українських міст, регіональних лідерів, лідерів місцевого самоврядування. А головна ідея – захист інтересів рідного краю. Тому й називається вона «НАШ КРАЙ». Люди, що представляють нашу партію, – не популісти. Вважаю, що час популізму минув. Наразі час господарників. Країні конче потрібні реформи та докорінні зміни, і робити їх мають люди з досвідом у різних сферах. Ось саме на таких людей ми й розраховуємо. У нашій партії багато промисловців, а одне робоче місце у промисловості створює додатково десять нових робочих місць в інших сферах. Деякі члени нашої партії на своїх округах сьогодні мають понад 50% рейтингу.

Відмінність нашої партії від інших у тому, що ми не маємо одного лідера, вождя. Наша партія – це синтез ідей, нових сил, нових людей. І ці люди мають бути і є професіоналами.

Основа діяльності держави – економіка, а не популізм. Ми це добре розуміємо. Тому акцент робимо на створенні сприятливих умов для інвесторів, на податкових пільгах для них, на розвитку промисловості, на модернізації підприємств, на створенні нових робочих місць.

Наше суспільство надмірно заполітизоване. Ми живемо в країні перманентних виборів: щойно одні закінчилися, розпочинаються інші. Людям набридло жити в такій непевні ситуації, коли країна перетворилася на суцільне політичне ток-шоу. Скільки експертів і політиків – стільки різних думок. Потрібна консолідація суспільства, спільна економічна та політична стратегії. Натомість бачимо різнобарв’я думок і позицій, що точно консолідації не сприяє. І це потрібно змінювати.

Сьогодні багато йдеться про децентралізацію. Серед пріоритетів вашої партії вона теж є?

Так, це дуже важлива тема. Розвиток громад може базуватися лише на достатньому фінансуванні, бо якщо немає грошей, то й розвитку громад не буде. Тому децентралізація, з нашої точки зору, це насамперед максимальна фінансова незалежність регіонів від центру. Щонайменше половина зароблених грошей має залишатися на місцях. Таким чином відповідальність місцевої влади зростає, і тоді людям буде простіше знайти того, хто відповідає за якість доріг, за медицину, за розвиток інфраструктури, а відтак, вони стануть учасниками процесу розвитку громади. Ми виступаємо за створення сильних громад, і цей шлях бачимо в об’єднанні слабких громад із більш потужними. До речі, ця тема мені близька, оскільки я закінчував Академію управління при Президентові України і захищав диплом, темою якого була саме децентралізація.

Наведу приклад. Вінницька область має 750 бюджетів – це найвищий показник в Україні. На всю Польщу бюджетів не більше 100. У нас уже відбулася фінансова децентралізація, багато бюджетів виконали доведені їм показники, деякі навіть за чотири місяці річні показники закрили. Ухвалено перспективний план об’єднання громад. Люди мають бути готовими до об’єднання громад з метою ефективнішого використання коштів. Їх потрібно спрямовувати на фінансування пріоритетних цілей.

На тлі тотального зубожіння людей дуже актуальним постає питання соціального захисту…

Цілком логічним було б створення муніципальної системи моніторингу соціально незахищених громадян, передусім пенсіонерів та інвалідів. Має бути ухвалено і спеціальну муніципальну програму для додаткової адресної допомоги незахищеним категоріям громадян, адже ці люди сьогодні взагалі незрозуміло як виживають, я вже не кажу про медикаменти, оздоровлення. Так не повинно бути. Також ми виступаємо за монетизацію пільг, тобто йдеться про надання грошей безпосередньо пільговикам.

У програмі партії «НАШ КРАЙ» декларується, що влада має бути відкритою та прозорою. Але це проголошують практично всі партії, проте після виборів чомусь про це забувають…

Обіцяю, ми не забудемо. Передусім потрібен механізм відкликання депутатів, які не виправдали довіри громадян. Генеральний план повинен бути відкритим документом – як і бюджет будь-якого регіону. Усі послуги мають надаватися в одному місці, а громадяни не повинні збирати різного роду довідки і підписи – це робота органів місцевої влади. Важлива функція у системи електронного управління громадою, тобто контакт чиновник – громадянин треба звести до мінімуму.

Як депутат Вінницької обласної ради чим ви особисто пишаєтеся за роки свого депутатства?

Ще на початку своєї каденції я добився, щоб у віддалений куточок Погребищенського району провели автобусний маршрут. Туди ніколи не ходили автобуси. Люди потім телефонували мені, дякували. На моєму окрузі людям, які у соцзахисті стояли в черзі на отримання пристосувань для інвалідів, їх не видавали. Не було на це коштів. Я за власні гроші купив 38 комплектів для інвалідів і роздав їх людям.

Ще я провів у селах водогони. Рівень води у криницях катастрофічно падає, і це вже є життєво необхідним. Ми ставили насоси, заводили водогони на подвір’я людям. Ще допоміг відремонтувати храм у селі Бабинцях. Це такі локальні моменти моєї діяльності. Зараз я також балотуватимусь у депутати Вінницької обласної ради від партії «НАШ КРАЙ». Сподіваюся, що люди мене підтримають.