Сергій Бичков, Дніпропетровщина: Справжня історія України має бути доступною всіма мовами

06.10.15

Область повинна створити умови для навчання людей насамперед державною мовою, але з обов’язковою можливістю вивчення тих мов, на яких говорять представники різних національностей

Свобода слова – це не лише право говорити будь-що, а й право говорити про це будь-якою мовою. І право знати будь-яку мову – відповідно. Українська на території нашої держави – звісно, основа. Але ми не повинні забувати про національні меншини, представники яких також мають право на грамотність і мають право вивчати історію України своєю рідною мовою.

Муніципальна влада повинна допомагати розвитку навчання не лише українською, а й рідною мовою кожного громадянина області. Тоді люди різних національностей будуть і вдячними, і патріотично налаштованими до своєї країни. Друк та розробка нових підручників повинна фінансуватися і з обласного бюджету також, зараз закон надає на це право.

Історія рідного краю має бути написана українською мовою, але й не тільки нею. Історія козацтва має бути написана мовою будь-якою з національностей, що має громаду в Дніпропетровській області. Ми не можемо допустити, щоб наше минуле писалося за тими російськими шаблонами, де українці – вічні прихильники Москви і підтримують Росію. Ці підручники повинні бути переписані. І переписані різними мовами.

Комісії істориків, патріотів, краєзнавців повинні створювати умови для навчання людей їхньою рідною мовою. Підручники мають бути сучасними, етичними, корисними. Щоб люди, які вивчають історію своєю рідною мовою, все одно залишалися безумовними патріотами України.

Я в побуті розмовляю російською мовою. Але ми живемо в Україні. І я б рекомендував усім, навіть російськомовним сім’ям, все ж таки переглянути своє ставлення до того, якою мовою навчати дитину. Українська мова є однією з найбагатших з усіх слов’янських мов. Знаючи українську, дитина спокійно спілкуватиметься російською мовою, вивчаючи її як іноземну. Але знаючи українську мову досконало, вона спокійно переходитиме на польську, словацьку … На всіх європейських слов’янських мовах, знаючи українську, спілкуватися буде абсолютно легко. Українська – база для вивчення багатьох європейських, передусім слов’янських, мов.

Для розвитку потрібно знати, як мені здається, одну мову з романо-германської групи і одну – з латинської. Закон надає нам це право. Є наглядова рада при школах, є батьківський комітет. Вони можуть вирішувати, чи відкривати додаткові класи з вивчення мови. І вибирати, якою мовою навчатимуться їхні діти.

Але все ж таки без емоцій – подумайте, порадьтеся в сім’ї. Основні ринки зараз відкриваються в Європі. Російську мову ми й так знатимемо. Якщо в самій Росії зараз стоїть питання, щоб зробити другою державною мовою татарський, то ми теж тоді будемо за аналогією вчорашньої метрополії вчити і татарську мову також? Російськомовне населення у Росії найближчими роками стане меншістю.

А адже для того, щоб дитина була конкурентною і спокійно входила до сучасного світу економіки і навчання, вона повинна бути мультимовною. Але насамперед вона повинен досконало знати державну мову своєї країни.