Середня зарплата вчителя на практиці вдвічі менша, ніж декларує уряд, — «Наш край»

25.08.21shahov - Середня зарплата вчителя на практиці вдвічі менша, ніж декларує уряд, — «Наш край»

Зарплату вчителів необхідно збільшити щонайменше вдвічі, — вважає народний депутат України, співголова партії «Наш край» Сергій Шахов. Так обранець прокоментував заяву міністра освіти про те, що зарплата вчителів достатньо висока, бо у 2,4 рази більша за мінімальну.

«Вочевидь у міністра освіти погано з математикою. Уряд посилається на дані Державної служби статистики, мовляв, в червні 2021 року середня заробітна плата в галузі освіти склала 14 158 грн на місяць, що на 31% більше, ніж торік. Утім, на практиці на руки освітяни в середньому отримують 7-8 тис. грн. А молоді педагоги ще менше. Це точно не ті зарплати, які можна назвати «достатньо високими», їх необхідно суттєво збільшувати, щонайменше удвічі», — розповів Шахов.

Суттєві розбіжності між статистикою і реальним життям нардеп пояснив «заздалегідь маніпулятивним підходом» до обрахунків.

«Показник середньої зарплати, про який звітує Держстат включає податки в розмірі 19,5%. Тобто на руки освітяни отримують на 19,5% менше, ніж показує статистика. Окрім того, саме поняття середньої зарплати не відображає реального стану доходів у галузі. Коректніше було б вираховувати медіанну зарплату, як це роблять в європейських країнах. На практиці вона на 20-30% нижче від середньої. Тож в середньому вчителі на руки отримують менше 8 тисяч грн на місяць, а не 14 — як розповідає уряд», — пояснив співголова «Нашого краю».

Власне слова обранця підтверджує і сайт Державного центру зайнятості. Там розміщено понад 1500 вакансій у сфері дошкільної, початкової та середньої освіти. І середній показник зарплати серед освітянських вакансій — 6 900 гривень. Це на півтори тисячі менше, ніж середній показник за всіма вакансіями.

«За інформацією Міністерства освіти, підвищення зарплат освітянам проведуть у грудні — воно становитиме 9%. Враховуючи, що інфляція цього року уже перевищила 10%, то реально цього «покращення» вчителі не відчують. Владі необхідно переглянути свою політику у галузі освіти, зокрема і підходи до реформи цієї чутливої сфери, адже тотальне падіння рівня знань вочевидь говорить про помилковість підходів. Риба гниє з голови, а проблеми освітньої галузі починаються в кабінеті міністра освіти», — резюмував Шахов.

«Наш край» наполягає на необхідності підвищення рівня доходів освітян. Український вчитель достойний того, щоб отримувати на руки (після стягнення всіх податків) не менше, ніж отримує його польський колега, а це 600 євро (18 670 грн). Також уряду у статистичних розрахунках варто взяти за основу європейський досвід і вираховувати не середню, а медіанну зарплату, яка більше відповідає реаліям життя.