Регіональний Форум «Розвиток партії «Наш край» через гендерно-орієнтовану політику» пройшов 28 жовтня в медіа-центрі «Час». Більше сотні учасників – депутати, голови районних і обласних організацій, активісти, приїхали до Харкова з дев’яти областей України.
Форум був організований з ініціативи харківської організації «Нашого краю». Говорили про гендерні проблеми і способи їх вирішення.
Як зазначив у своєму виступі Андрій Колос, керівник фракції «Нашого краю» в Харківській міськраді, сучасна жінка настільки багатогранна і освічена, що обмежувати її роль в суспільстві тільки роллю дружини, мами, господині – немислимо, а присутність розумних і професійних жінок в будь-який команді, будь то політична партія або приватна структура, веде компанію до перемоги і до вибору кращого рішення з усіх можливих.
На форумі піднімалися багато проблем, з якими щодня зустрічаються жінки, незалежно від того, чи будують вони політичну кар’єру або ведуть домашнє господарство і виховують дітей. Запрошені спікери приводили конкретні приклади – починаючи з неможливості комфортно вийти з коляскою з під’їзду, закінчуючи відкритим протистоянням з чоловіками під час передвиборної кампанії.
Одна зі спікерів форуму, Лариса Кобелянська, кандидатка філософських наук, екпертка з гендерних питань, в своєму виступі зазначила, що гендерна рівність це не тільки рівне представництво жінок і чоловіків в органах управління, це – увага до потреб кожної людини незалежно від статі і рівні можливості у всіх сферах життя. Так, наприклад, чоловік може мати право піти в декрет по догляду за дитиною, а жінка – може працювати водолазом або шахтарем. Якщо захоче, звичайно. Але забирати у неї це право не можна.
Учасники форуму отримали відповіді на багато питань – для чого необхідний гендерний мейнстрімінг (впровадження гендерного підходу в усі сфери життя), як використовувати міжфракційні об’єднання в радах, чому необхідно враховувати гендер при плануванні міської інфраструктури, що таке гендерний бюджет, як боротися зі стереотипами в суспільстві і долати труднощі передвиборного процесу, якщо жінка зважилася висунути свою кандидатуру на виборах.
Олена Єна, директорка програми «Жінки-лідери» Національного демократичного Інституту звернула увагу учасників Форуму на кількість жінок у керівних органах на різних рівнях влади. Чим вище рівень – тим менше жінок. У Верховній Раді України цей показник знаходиться на рівні 12%, хоча в парламентах ряду європейських країн число жінок коливається від 30 до 50%. Що стосується місцевих рад, статистика показує позитивну динаміку – кількість жінок-депутаток зростає і пов’язано це не тільки з 30% квотою для представників однієї статі, але і з поступовою трансформацією ставлення до жінок-кандидаток у депутати в суспільстві. Олена Єна наводила дані недавніх досліджень, які показують цікаву ситуацію – суспільство вже готове позитивно сприймати жінок на керівних посадах і в складі депутатського корпусу на будь-якому адміністративному рівні.
Один з блоків роботи Форуму організатори запланували для проведення мозкового штурму і визначення стратегічних кроків в партії для вирішення гендерних проблем і подальшого розвитку політичної сили. За підсумками групової роботи кожна команда представила на голосування Форуму свої пропозиції та ідеї про те, як збільшити кількість жінок-кандидаток, як можна впливати на впровадження гендерних принципів у міському плануванні і розподіляти бюджет з рівним урахуванням потреб всіх представників громади.
Для жінок, які хочуть реалізувати себе в політиці, дійсно важлива підтримка, як з боку партії, так і в соціумі і всередині сім’ї, зазначив Олександр Мазурчак, співголова партії «Наш край». У своєму виступі він наголосив – «Наш край» готовий максимально допомагати жінкам, які хочуть займатися політичною діяльністю і брати участь у виборах на всіх рівнях.