Володимир Удовиченко: Село, місто та вся Україна потребують термінового євроремонту

09.09.15Ydovichenko - Володимир Удовиченко: Село, місто та вся Україна потребують термінового євроремонту

Володимир Удовиченко 25 років працював мером Славутича. Зараз очолює Офіс реформ у Київській області, балотується від партії «НАШ КРАЙ» до Київської облради по рідному Славутичу та мріє поширити напрацювання «міста енергетиків» не тільки на Київщину, а й на всю Україну.

Партія «НАШ КРАЙ» заявляє, що стоїть на засадах місцевого патріотизму. Що ви вкладаєте в це поняття?

Ми мешкаємо в селах, селищах та містах. Коли ти патріот свого села, ти патріот і України. Саме рівень розвитку конкретного населеного пункту демонструє загальний рівень життя в країні. Я часто їжджу Київщиною і бачу, що одні села занедбані, а інші – наче писанка. Чому так? Тому що «писанками» управляє добрий господар, патріот і просто небайдужа людина. Село, місто та вся Україна потребують термінового євроремонту. Сьогодні ви є одним із лідерів партії «НАШ КРАЙ» в регіоні.

Чому обрали саме цю політичну силу?

Разом зі славутичанами ми підняли місто Славутич, яке мало віддати богу душу після закриття ЧАЕС. Моя формула успіху: «Ініціатива, творчість та натхненна праця». Україна досі в пошуку, а «НАШ КРАЙ» пропонує свіжі ідеї та перевірених лідерів. І найголовніше – обстоює ідею місцевого патріотизму та кардинальної зміни моделі управління на базі місцевого самоврядування за європейськими принципами.

Чим партія «НАШ КРАЙ» відрізняється від інших політичних партій?

Мене в партію запросив Олександр Мазурчак, який багато років очолював Кам’янець-Подільський, перетворивши його на туристичний центр. Головна особливість «НАШОГО КРАЮ» – в партії немає вождізму: декілька успішних мерів-лідерів об’єдналися навколо ідеї розвитку громад та зміни адміністративно-територіального устрою в країні. Ми до цього часу живемо в моделі управління державою 30-х років минулого століття, коли діяла адміністративно-планова система. Сьогодні в наших лавах мери Маріуполя, Херсона, Миколаєва та десятка малих міст, які довели свою ефективність.

Які основні виклики сьогодні стоять перед місцевими громадами? Чи є у «НАШОГО КРАЮ» рецепт, як навести лад у місті?

Ми підтримуємо децентралізацію, коли громади матимуть повноваження, ресурси та відповідальність. За цими принципами живе вся Європа. Ми з Польщею починали за однакових умов, а зараз вони живуть у п’ять разів краще. Ми підтримуємо передачу більшості повноважень на рівень спроможних об’єднаних територіальних громад. Якщо громада не спроможна розвиватись – вона має об’єднатися з більш успішною.

Яке саме об’єднання ви пропонуєте?

Зараз на Київщині 1182 населених пункти. Всі вони залишаються, жодного села не зникне. А 605 сільських, 30 селищних та 25 міських рад, з передачею настільки важливих повноважень, об’єднаються в 60–70 спроможних територіальних громад. Повноваження передадуться на рівень громад, і багато з них зможуть вирішити питання з будівництвом дитсадка, а не возитимуть у старих маршрутках дітей за 50 км до Києва, де теж місць обмаль. Усі послуги – в межах 25 км. Наприклад, швидка допомога, пожежна служба та поліція мають приїхати максимум за півгодини.

Що вже зроблено вами у Славутичі і якими здобутками можете пишатися та поширювати далі?

Головна проблема міста Славутич після закриття ЧАЕС – створення робочих місць. Тільки в рамках спеціальної економічної зони «Славутич» створено більше тисячі робочих місць. У місті діє Агенція з розвитку бізнесу з бізнес-інкубатором та фондом мікрокредитування. Вже десять років Славутич живе без жеків, комунальні послуги надаються на конкурентних засадах приватними структурами. Я вже не кажу про соціальну інфраструктуру для дітей, прийняття стратегічного плану розвитку міста до 2020 року та засідання Громадської ради з розвитку міста, яка засідає щопонеділка. Про ефективність реалізованих заходів можна судити по вилученнях з бюджету Славутича до державного бюджету: у 2014 році – 32 млн. грн., а в цьому – 24 мільйонів. Пишаюся, що в місті запроваджені альтернативні джерела енергії. Київська область перенасичена торфом, і це паливо було б гарною альтернативою дорогому російському газу, споживання якого зменшено в нашому місті в два з половиною рази. Наші досягнення помітні – за рейтингом журналу «Фокус» та за результатами європейських конкурсів доброго врядування «Кращі практики» Славутич є одним із найкращих малих міст та входить до двадцятки найкращих українських міст.

Як Київщина готується до виборів і скільки, на вашу думку, «НАШ КРАЙ» візьме відсотків на виборах?

Партії, які зараз при владі, навмисно збільшили прохідний бар’єр, але сьогодні виборець втомився від балакунів та вимагає конкретних справ. А ми це вміємо. Ми плануємо набрати на Київщині щонайменше 10%, а в перспективі – 20%. Наголошую, що це скликання облрад короткотермінове – до 2017 року. За цей час необхідно дати поштовх розвиткові громад і пройти найскладніший етап реформ.

Розкажіть про команду, яка піде з вами на вибори.

Я балотуюся в обласну раду по Славутичу і очолюю обласну організацію, а список на вибори до Київської облради веде Ярослав Добрянський – перший заступник голови Київської облради та голова трьох РДА Київщини в минулому, молодий, ініціативний, за плечима якого багато реалізованих проектів. А головне – користується довірою людей. З нами в команді чимало мерів міст Київщини: Борисполя – Анатолій Федорчук, Яготина – Наталія Дзюба, Обухова – ОлександЛевченко. Вони на практиці довели свою ефективність.