Повернення екологічних коштів у Державний бюджет перекреслює саму суть децентралізації, –Олег Недава

08.09.17

Наміри уряду повернути екологічні кошти у Державний бюджет підривають саму суть децентралізації. Про це вчора заявив лідер “Нашого краю” в Донецькій області, народний депутат Олег Недава на брифінгу у Верховній Раді.

За словами народного депутата, уряд планує повернути екологічні кошти у Державний бюджет.

“Наміри Міністра повернути екологічні кошти у Державний бюджет підривають саму суть децентралізації, яка дала великі можливості владі на місцях вирішувати свої екологічні проблеми. Однак, на жаль, місцева влада поки що не здатна в повному обсязі використати і реалізувати ці можливості”, – зазначив Олег Недава.

Він наголосив, звинувачення Міністра екології у неефективному освоєнні коштів місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища та наведені їм цифри не відповідають дійсності.

“Найкращі показники з використання коштів місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища має Чернівецька область, яка освоїла 90 % коштів від запланованих. На другому і третьому місцях Рівненська область і місто Київ, які відповідно освоїли 86,2% і 84,6% запланованих коштів. Непогані показники у Дніпропетровської області – 72,6%, та Запорізької – 51,2%. Хоча Донецькою, Полтавською і Черкаською областями освоєно менше половини запланованих на рік коштів”, -підкреслив Олег Недава.

Він додав, разом з тим наведені показники не відображають справжнього стану вирішення найгостріших екологічних проблем регіонів.

“В цілому спостерігається картина, коли кошти місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища протягом бюджетного року не використовуються в повному обсязі. Це є серйозною проблемою, на яку мають звернути увагу місцеві громади та, в першу чергу, профільне міністерство. Звичайно, місцева влада краще за Мінприроди знає свої екологічні проблем. Але її треба вчити використовувати кошти, стимулювати місцеві ради ефективно використовувати екологічний податок як важливий фінансовий інструмент”, – повідомив Олег Недава.

За його словами, він вніс до ВРУ законопроект щодо посилення ролі екологічного податку у розв’язанні найгостріших екологічних проблем.

“Ухвалення цього закону забезпечить право територіальним громадам більш ефективно використовувати кошти екологічного податку. Сьогодні це особливо актуально в умовах децентралізації та створення об’єднаних територіальних громад”, – підсумував він.

Нагадаємо, два роки поспіль народний депутат Олег Недава є заступником голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Він ініціював перерозподіл екологічного податку на користь місцевих бюджетів. Протягом 2016 року суб’єктами господарювання було сплачено близько 4 мільярдів 222 мільйонів гривень екологічного податку, з них 3 мільярди 368 мільйонів надійшли до спеціальних фондів місцевих бюджетів.