НАШ КРАЙ: Пишемо історію разом

24.09.15

На Одещині стартує новий гуманітарний проект

Якщо простежити за діяльністю Антона Кіссе як громадського діяча і народного депутата, неважко помітити, що багато уваги він приділяє темі історії рідного краю, духовних коренів мешканців Буджака та й усієї Одеської області, особливостям культури і народних традицій. Антон Іванович є співавтором кількох історичних досліджень, найоб’ємніше з яких носить назву «Буджак: історико-етнографічні нариси народів південно-західних районів Одещини». Ледве вийшовши з друку, історична праця вже стала бібліографічною рідкістю, настільки великий інтерес до цієї книги. Причому не лише в наукових колах, а й серед мешканців цього унікального краю. Тому Антон Кіссе, справжній патріот своєї рідної землі, вирішив видати додатковий наклад, аби розширити можливості земляків дізнатися більше про ті події, які відбувалися на цій землі, про те, як наші предки будували тут своє життя. Як цілинний степ перетворили на благодатний край із щедрими полями, садами, виноградниками. Як розвивали ремесла, а згодом будували заводи та фабрики. І найголовніше – завжди поважали один одного, незалежно від того, якою мовою розмовляли і яким богам молилися. Це і є найбільша цінність і завоювання багатонаціонального регіону – мир, дружба, толерантність.

Ми поцікавилися у Антона Кіссе, народного депутата України, доктора наук, чому він вважає актуальним питання історичної пам’яті народу з урахуванням того, що зараз такий непростий час.

«На долю кожного покоління випадали свої труднощі, драматичні і навіть трагічні події. Це війна, голод, єврейські погроми, політичні репресії та депортація цілих народів. Наші предки все це випробували. І завжди трудилися, створювали сім’ї, ростили дітей. Просто жили. Зберегли для нас наш край, нашу землю. Дуже часто – всупереч обставинам. Тому я переконаний, що ми повинні шанувати свою історію, незважаючи на всі спроби влади переписати її заново. Хоча б тому, що це були часи, в які довелося жити нашим батькам, дідусям і бабусям, нашим далеким предкам. І не просто шанувати, а й зберігати – у книгах,світлинах. І повірте, прийде час, коли наші діти скажуть нам за це спасибі».

Крім видання додаткового накладу «Буджака» Антон Кіссе як лідер партії «НАШ КРАЙ» ініціює гуманітарну програму «Пишемо історію разом. Згадуємо. Живемо. Мріємо». Ось що він розповідає про цю програму:

«Перебуваючи у постійному спілкуванні з людьми нашого краю, дійшов до висновку, що крім суто матеріальних і дуже важливих речей – цін, тарифів, інфляції – люди все ж таки дуже болісно сприймають спроби деяких політичних «діячів» позбавити їх історичної пам’яті. Ми протистоятимемо цим деструктивним діям. Для початку плануємо створити інтернет-портал, на який кожен зможе відправити історію свого роду, села, міста, архівні фотографії з сімейного альбому. Всі ці матеріали буде покладено в основу історичних нарисів по кожному регіону нашого краю – Одеської області. І з часом крім об’ємної збірки матеріалів про південь Одеської області будуть видані серйозні історичні праці з історії інших регіонів, у тому числі й про місто Одесу. На це є запит суспільства, а отже має бути рішення».

Ініціативу політика підтримали відомі одеські вчені-історики Олександр Пригарін і Олександр Ганчев, співавтори книги «Буджак». До речі, О. Пригарін – уродженець Одеси, О. Ганчев родом з Болградського району.

У рамках гуманітарного проекту «Пишемо історію разом» найближчим часом побачить світ збірник під назвою «Історія нашого краю у світлинах», в якому, можливо, багато мешканців Одещини з подивом побачать архівні фото своїх предків.

Як зазначив Антон Кіссе, особливою цінністю цього гуманітарного проекту є те, що люди самі пишуть історію, діляться пам’яттю про своїх рідних, які жили в різні епохи. Адже мета, за великим рахунком, у всіх спільна: пам’ятати про минуле, щоб гідно жити сьогодні, і мріяти про майбутнє, яке творимо самі.