«Наш край» ініціює проведення розслідування щодо змови уряду та олігархів на ринку постачання газу населенню

24.03.16

Підвищення норми споживання газу для сімей, що не мають лічильників, є наслідком змови уряду та олігархів задля отримання додаткових коштів від людей. Про це сьогодні заявив співголова партії «Наш край» Олександр Мазурчак, коментуючи заяву прем’єра про підвищення норми споживання газу для сімей, що не мають лічильників. Кабмін має бути відправлений не у відставку, а до слідчих – давати свідчення.

На його переконання, уряд від початку ухвалював рішення із заниженими показниками споживання газу, граючи у такий спосіб у «піддавки» з олігархічними структурами, що захопили ринок постачання газу населенню в Україні. «Звичайно, Яценюк може довести, що йшлося лише про непрорахованість ухваленого наприкінці квітня 2015 р. рішення. Тобто – про злочинну недбалість», – заявив Олександр Мазурчак.

Він зазначив, що, програвши судовий процес постачальникам газу населенню, Кабмін планує підвищити норми споживання газу, що підлягають оплаті у разі відсутності лічильника. «В останній заяві Яценюк говорить про підвищення цих норм з 3-х до 4,4-х куб. м та називає останній показник обрахованим Міністерством енергетики та вугільної промисловості і НКРЕКП. Отже, навіть якщо задум уряду вдасться та нова постанова не буде знову скасована судом, людям будуть нараховані борги», – відзначив він.

За його словами, у разі набуття чинності новою постановою уряду, за споживання газу без лічильника, за кожного, хто зареєстрований у помешканні, доведеться додатково сплатити від 142 до 427 гривень. Відповідно, сім’я з 4-х осіб матиме борг від 570 до 1710 грн. «Це не набагато менше, ніж вимагають газовики», – наголосив Олександр Мазурчак.

Партія «Наш край» наголошує, що у будь-якому разі дії посадовців мають отримати належну правову оцінку відповідних органів: Національного антикорупційного бюро, Генпрокуратури та Державної фінансової інспекції. «Через непродумані рішення уряду мільйони українських сімей додатково мають сплатити величезні суми боргу, що раптово виникли. Люди не мають зазнавати втрат через рішення уряду. Окрім цього, отримувачам субсидій його мають компенсувати з бюджету. Все це, за сукупність, має бути розслідувано», – повідомив співголова партії.

У зв’язку з цим, партія звертається до відповідних органів з вимогою розпочати розслідування щодо змови керівництва уряду та олігархів. «Впевнені, урядовці мають не лише йти у відставку, але й у разі скоєння злочину, нести відповідальність згідно із законодавством України, включно з кримінальною», – підсумував Олександр Мазурчак.

Довідка

29 квітня 2015р. Кабмін ухвалив Постанову №237 про зменшення вдвічі норм споживання газу у разі відсутності лічильника. Відповідно до постанови, сім’ям, які користуються газовими плитами та мають централізоване гаряче водопостачання, норматив знизили з 6 до 3 куб. м газу на місяць на одну особу. Для тих, хто використовує газову плиту і не має централізованого опалення, норматив знизили з 9 до 4,5 куб. м. Для домогосподарств, які використовують газові плити, водонагрівачі, норматив знизили з 18 до 9 куб. м.

Постанову було оскаржено у судах. 28 січня 2016 р. Вищий адміністративний суд її скасував. Зокрема, в ухвалі суду зазначено: «…наведені порушення, допущені Кабінетом Міністрів України під час прийняття спірної постанови, у сукупності є достатньою підставою для визнання її незаконною, нечинною з моменту прийняття, що означає, що така постанова не породжує правових наслідків з моменту її прийняття».

Відповідно, норми споживання було повернуто до рівня, що був чинний до 29 квітня 2015 р. У березні місяця платіжки за газ надходять вже з новими нормами. Більше того, очікується, що газовики вимагатимуть оплатити різницю між зниженою нормою та чинною у відповідності до ухвали суду за весь період, коли застосовувалася постанова Кабміну – з травня 2015 по січень 2016 р., тобто за 9 місяців.

Через це, у разі споживання газу без лічильника, за кожного, хто зареєстрований у помешканні, доведеться додатково сплатити від 194 до 582 гривні. Тобто сім’я з 4-х осіб має сплатити газовикам від 776 до 2328 гривень. Загалом по країні йдеться про суму щонайменше 2,5 млрд гривень.

23 березня, під час засідання КМУ, прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк запропонував урядові, зважаючи на те, що вища судова інстанція скасувала попереднє урядове рішення, за невідкладною процедурою ухвалити постанову, якою встановити норматив у 4,4 куб. м на одну особу на місяць для домогосподарств лише із газовою плитою та 14 кубометрів на особу на місяць із газовою плитою та колонкою – як обраховано Міністерством енергетики та вугільної промисловості і НКРЕКП.

Уряд також дав протокольне доручення Міністерству енергетики та вугільної промисловості України в тижневий строк розробити та затвердити порядок перерахунку нормативів споживання газу за період дії скасованої судом постанови.