Іван Онищенко, Кіровоградщина: Доля землі повинна бути в руках господарів

06.10.15

Про повернення права розпоряджатися земельними ресурсами громадам, про посередників, які диктують умови виробникам, про чесні правила конкуренції та вільний доступ до ринку розповідає Іван Онищенко.

Чим може бути корисним ваш досвід аграрника на рівні області?

Мою депутатську діяльність у районній раді було присвячено земельним питанням. Практика і досвід переконали мене, що в цій сфері потрібні кардинальні зміни. Система, коли доля землі залежить від примх призначених чиновників, не здатна вивести Україну в число передових аграрних держав. Одним із головних своїх завдань бачу повернення права розпоряджатися земельними ресурсами громадам. Лише тоді, за умови прозорих і чесних правил конкуренції, сільськогосподарські угіддя оброблятимуться найкращими з господарників. А громади матимуть бюджетні надходження і тверду підтримку в вирішенні соціальних питань.

Щодо правил використання землі зрозуміло. Але є ще й проблеми збуту.

Моя позиція є категоричною і безкомпромісною – ситуація, коли посередники диктують умови виробникам, повинна зникнути раз і назавжди. Від великого агроформування і до одноосібника – для всіх однакові можливості і вільний доступ до ринку. Зрозуміло, що для цього необхідно приймати законодавчі акти, які відповідають практиці розвинутих держав. І робити це найкраще, коли є порозуміння на рівні усіх органів влади – особливо рад різних рівнів. Якщо в радах будуть широко представлені виробничники – інтереси тих, хто працює на землі, буде захищено.

Вам як керівнику заможного господарства доводиться брати участь у вирішенні соціальних питань. Як депутат обласної ради може вплинути на соціальну сферу сільських територій зокрема?

Проблеми соціальної сфери ніколи не були мені байдужі. Тому що це людські долі, долі моїх земляків, моєї батьківщини. Я знайомий з кожною шпаринкою в тих самих школі, ФАПі, лікарні. Допомагаю не заради слави чи шани, допомагаю за покликом душі. І допомагатиму завжди.

Але можу зробити набагато більше, якщо матиму вплив на формування законодавчого поля. Змін потребує сама система влади. Якнайбільше повноважень потрібно віддати на місця. Здійснити реформу децентралізації. Дати можливість людям розпоряджатися та контролювати кошти, які вони сплачують до місцевих бюджетів. У тому числі сільськогосподарським виробникам. Тоді громади вирішуватимуть соціальні питання у сесійних залах, а виробничники думатимуть про виробництво, прибутки та нові робочі місця. За таких умов всебічно розвиватиметься партнерство «бізнес – влада». Створюватимуться комунальні підприємства на засадах кооперації. З будівництва місцевих доріг, переробки агропродукції. Маємо все, щоб забезпечити громади недорогими рибою, м’ясом, хлібом. Є матеріали для будівництва тощо. Планую такі проекти супроводжувати законодавчо і всебічно підтримувати в обласній раді. Адже отримати більше надходжень до місцевих бюджетів – це добре. Але потрібно, щоб місцеві ради мали інструменти для їх освоєння. Інакше ми підтримуватимемо інші регіони своїми заробленими коштами.

Є ще один важливий для мене аспект депутатської роботи в обласній раді. Багато кандидатів обіцяють своїм виборцям «вибити» кошти на дороги, школи, інші місцеві потреби. Своє завдання я бачу в забезпеченні депутатського контролю за ефективним, цільовим, збалансованим відповідно до потреб територій розподілом державних субвенцій на освіту, медицину, екологію тощо. І боротимусь з тими, хто зловживатиме депутатським посвідченням.

«НАШ КРАЙ» – політична сила, яка декларує схожі цінності. Цим пояснюється ваш вибір команди?

Я мав досвід стосунків з партіями, політичними діячами, представниками влади й раніше. Проте вперше бачу політичну силу, для якої політика є не самоціллю, а інструментом реалізації потреб, побажань, інтересів тих, хто вважається опорою та надією держави – людей праці, виробничників, успішних управлінців територій. За великим рахунком, це команда, а не партія. Команда, що об’єднує людей справи. Інші політичні сили ніби забули, що вибори місцеві. «НАШ КРАЙ» виділяється саме тим, що порушує передусім питання місцеві, локальні. Будівництво нової держави потрібно починати з фундаменту – знизу. Я зустрів однодумців у багатьох питаннях, тож упевнений, що з «НАШИМ КРАЄМ» досягнемо результатів.

Останні 25 років ми жили з популістськими гаслами. Настав час дати шанс прагматикам і практикам.