Міський бюджет мають контролювати містяни

23.09.15

Херсону необхідна програма реформування інфраструктури

Українські законодавці при всіх справедливих претензіях до їхньої роботи ухвалюють багато законів. Питання лише в тому, чи працюють ці закони, і якщо працюють, то що люди мають у результаті. Своєю думкою з цього приводу поділився голова Херсонської міської організації партії «НАШ КРАЙ» Володимир Сальдо.

«Головне не в тому, як багато законів ухвалює Верховна Рада, не в тому, яку кількість з них ветує, а яку підписує Президент. Це суто технічні речі, які не впливають безпосередньо на стан справ у країні, – вважає він. – Важливо, як закони, що набрали чинності, працюють, або, точніше, як з ними працює виконавча влада. Ось тут і виникають питання.

Часто від місцевих чиновників ми чуємо: ми б і раді допомогти, та ось законів потрібних не ухвалили. Звісно, бувають ситуації, коли законодавство справді або не встигає, або, навпаки, забороняє робити те, що потрібно людям. Але на те і є влада, щоб шукати шляхи вирішення в існуючому законодавчому полі. Адже під кожну конкретну ситуацію закон не випишеш».

Слова Володимира Сальдо знаходять підтвердження не лише в Україні, а й за її межами. Приміром, нещодавно дії уряду Арсенія Яценюка розкритикував директор Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Чіляо Фан.

«В Україні за наявності чинного законодавства частина прав на власність перебуває поза увагою і контролем уряду», – зазначив він.

Природно, така ситуація може впливати на інвестиційну привабливість держави.

«Такі побоювання є небезпідставними, – продовжує Володимир Сальдо, – проектуються вони і на наше місто. Крім того, тут, на місці, часом відбувається таке, що відлякує тих, хто міг би вкладати гроші у місцеве виробництво і давати можливість розвиватися в Херсоні не тільки малому чи середньому бізнесу, а й великим структурам зі значними капіталовкладеннями».

За даними статистики, які є у відкритих джерелах, на місцевому рівні інвестиції постійно скорочуються. Комунальні підприємства не розвиваються. Про те, що місту потрібно не тільки фігурально «рухатися вперед», а й необхідні кошти на модифікацію та оновлення інфраструктури, просто забули.

І стосується це практично всіх напрямів. Водоканалізаційна система, наприклад, побудована в 50-ті роки в центрі, в 60-ті – в районі ХБК, в 70-ті – на Шуменському, є застарілою. Десь потрібен капітальний ремонт, десь – повна заміна. За останні роки з’явилися новітні енергозберігаючі технології, але вони фактично не впроваджуються.

Зараз у місті немає цілісної програми, в якій структурно і планомірно було б розписано напрями реформування інфраструктури. А немає програми – немає й чіткого плану, на що і в якій послідовності спрямовувати зусилля. На яких же основах шукати тих, хто вкладатиме гроші?

Адже в бюджеті міста таких коштів немає. Це слід розуміти, і говорити про це чесно і прямо. Потрібно йти на відкриту, відверту розмову з херсонцями. Спиратися на їхню думку.

Соціологія і статистика – це, звісно, сухі цифри. Але владу повинні цікавити не тільки соцдослідження політичного плану. «Питання життєзабезпечення, що хвилюють людей, є не менш важливими. Контакт з містянами дасть можливість набагато чіткіше знати й розуміти, що відбувається в місті», – переконаний Володимир Сальдо.

Тема, яку порушив колишній мер Херсона, звісно ж, вимагає відвертої, окремої і великої розмови. Однак важко не погодитися з Володимиром Сальдо. Містяни мають бути повноправними учасниками процесів, що відбуваються в місті, особливо якщо це стосується витрачання бюджетних грошей.

Адже професіоналізм і відповідальність за те, що зроблено, і за те, що не зроблено, стають головними і гостро обговорюються зараз, коли Херсон готується обирати нових депутатів міської ради та нового міського голову.