Артур Зінов’єв, Чернігівщина: Соціальна допомога має бути адресною

09.10.15

Голова громадської організації «Чернігівське обласне об’єднання «Милосердя і доброта» кандидат у депутати Чернігівської обласної ради Артур Зінов’єв розповідає про соціальний захист знедолених, декларативність державних і регіональних цільових програм та необхідність змін у соціальній політиці.

До складу очолюваного вами благодійного об’єднання «Милосердя і доброта» входять чотири громадські організації, що опікуються соціально незахищеними громадянами. Що згуртувало активістів?

Держава, на жаль, поки що не спромоглася сповна забезпечити достойне життя пенсіонерам, літнім і самотнім людям, яких серед жителів Чернігівщини десь третина. Старше покоління, наші діди і батьки-фронтовики, ветерани і учасники Другої світової війни, діти війни теж почуваються незатишно.

Непросто за нинішньої економічної ситуації та космічних цін на комунальні послуги виживати й багатодітним родинам, дитячим будинкам сімейного типу і прийомним сім’ям. Особливої турботи потребують діти, позбавлені батьківського піклування, сироти, хлопчики та дівчатка із обмеженими фізичними можливостями.

Мета й завдання наших чотирьох громадських організацій – «Глобальна допомога», «Повір у себе», «Дорога до серця», «Милосердя і доброта» – певною мірою дублювалися. Відтак активісти об’єднали зусилля задля ефективнішої роботи на теренах області, злагодженості дій.

Наші осередки функціонують в усіх районах Чернігівщини, самовіддано працюють волонтери. Ініціюємо й проводимо різноманітні масові заходи (зокрема, свята й конкурси), надаємо гуманітарну допомогу і продукти харчування одиноким громадянам, підтримуємо стаціонарні соціальні центри. Нас знають і в дитячих будинках сімейного типу, і в спеціалізованих школах-інтернатах.

Наскільки мені відомо, ви працюєте під девізом «Краплини добра творять дива».

Напередодні і в Міжнародний день захисту дітей традиційно проводимо конкурс дитячих малюнків і саморобок. Малюнки для хлопчиків і дівчаток – можливість відтворити світ, розкрити душу, передати почуття. Переможці крім гостинців мають можливість покататися на катері по Десні. Були випадки, коли хлопчики й дівчатка з обмеженими фізичними можливостями разом із батьками вперше залишали стіни домівок і виходили в люди, милувалися краєвидами.

До слова, фонд опікується родинами, де виховується по двоє таких діток. Лікування, курси реабілітації «з’їдають» велику частку сімейного бюджету. Тож за такої ситуації батькам не до розваг. Дарує дітям свято спілкування з ровесниками саме наш фонд.

Додам, що нині в Україні проживає близько 3 мільйонів інвалідів різного віку. Цифра зростає з року в рік, тож такі люди потребують суспільної уваги й турботи, уваги й розуміння кожного з нас постійно, щодня, повсякчас.

Ви балотуєтеся в депутати обласної ради в одному з округів Городнянщини. Йдете на вибори в команді політичної партії «НАШ КРАЙ». Чому ви приєдналися саме до цієї партії?

Партія «НАШ КРАЙ» намітила 10 пріоритетних кроків для розвитку рідного краю. Один із них – «Небайдужий рідний край», який декларує принципи адресної соціальної допомоги малозабезпеченим громадянам.

Місцева влада має знати в обличчя всіх незахищених громадян, особливо пенсіонерів та інвалідів. Погіршення економічної ситуації у країні призвело до ускладнення їхнього матеріального стану. Саме у такі тяжкі часи влада повинна приділити максимум уваги знедоленим верствам населення.

Переконані, що адресність соціальної допомоги – вимога дня?

Безперечно, бо різноманітні державні й регіональні програми обходять конкретну родину чи людину. Чернігівські облдержадміністрація та обласна рада загалом затвердили аж 74 (!) цільові регіональні програми. У їх числі й програма передачі нетелей багатодітним сім’ям, які проживають у сільській місцевості. Та не всі багатодітні родини «вписалися» в її формат.

Оксана і Борис Федьки із Хрипівки, що на Городнянщині, виховують дев’ятеро синів і доньок. Найменшій, Софійці, не виповнилося й трьох років. Підростає в сім’ї дитина з особливими потребами. Була в особистому господарстві корова, та обставини змусили збути худобину.

Знають Федьки про цю програму? Чи забезпечить держава багатодітну родину коровою? Питимуть діти молоко? Чи посприяє хоча б якась програма пробурити свердловину на обійсті, щоб не носити воду із сусідської криниці? Обіцянками тішили Оксану вже не раз. Та так щодня і ходить мати дев’яти дітей з відрами.

Поза рамками всіляких програм виховують і оздоровлюють п’ятеро прийомних дітей і Олена Мосіч та Петро Дуля зі Смичина Городнянського району. Прибудовували тристінок та купували корову теж за власні гроші. Обійшли стороною цей сімейний будинок і «Веселкове літо», і «Власний дім», й інші цільові програми, покликані соціально захищати такі родини.

П’ять років тому розпорядженням голови облдержадміністрації затверджено регіональну програму подолання та запобігання бідності. Хороша програма, благі наміри влади. Та кому від її прийняття стало легше жити? Без належного фінансового підґрунтя будь-яка програма «зависає» на папері.

Серед пріоритетних завдань «НАШОГО КРАЮ» – запровадження спеціальної муніципальної програми для додаткової адресної допомоги незахищеним громадянам: побутові проблеми, лікування, медикаменти, оздоровлення тощо.

Ми йдемо на вибори, щоб забезпечити високі стандарти життя для простих людей. Ми обізнані з проблемами людей і знаємо, як їм допомогти. Крок сьомий «Розвинутий рідний край» передбачає спільні проекти співфінансування держава – громада, контроль якості виконання ремонтних робіт та експлуатації сільських доріг. Справедливі тарифи, енергоефективність та енергозбереження, субсидії та допомога малозабезпеченим – також пріоритетні завдання партії «НАШ КРАЙ».

Мені близькі за духом цілі й завдання цієї політичної сили, небайдужої до долі своїх земляків. Нас згуртовує необхідність захисту громад і селян та забезпечення стабільного розвитку регіонів. Отож йду на вибори, щоб і надалі відстоювати інтереси людей, відроджувати рідне Придесення.