Заробляти гроші туризмом цілком реально

27.09.15

Місто на Київщині з багатою історією сподівається позбутися статусу дотаційного

Ржищів – це справжня перлина на березі Дніпра, місто з багатою історією, давнім трипільським корінням, місто молоді, освітян. Це місто особливе за статусом – обласного значення. Водночас Ржищів є дотаційним, тобто потребує доплат із державного бюджету. Але не зважаючи на всі труднощі, воно розвивається, працює, живе. Про здобутки, проблеми та плани розвитку міста розповів Микола Спичак, міський голова Ржищева двох скликань (у 2002–2006 роках та з 2010 року по теперішній час), який йде на місцеві вибори в лавах партії «НАШ КРАЙ».

Мер починає з того, що в місті створено кілька підприємств, які є бюджетоутворюючими: ТОВ «Радіатор – 2006», ТОВ «Новопак СВ», ВАТ «Ржищівський завод продтоварів» та інші. «Побутує думка, що лише відкриття нових підприємств і виробництв врятує економіку міста і країни. Але, як свідчить досвід багатьох країн, та що там країн – міст, туристична привабливість надає більше вигоди, аніж підприємства, – каже Микола Спичак. – Нині заробляти гроші туризмом – це реальність. Можливо, ми навіть ще не починали потужно займатися цим питанням, на все свій час, але ми вивчаємо досвід колег, відвідуємо міста на кшталт Голої Пристані, які сьогодні розвивають туристичну галузь». За словами міського голови, нині виділено близько 15 га землі в мікрорайоні масиву Березівка для побудови гірськолижного комплексу. Цей проект перебуває на розгляді в області, підшукуються інвестори. Це шанс Ржищева мати свій Буковель, а можливо, і щось краще.

Звичайно, і виробництво у місті – це не остання справа. Сьогодні потужно розвивається завод «Радіатор», передусім завдяки невтомній праці його керівника Руслана Кузьменка. Завод «Новопак СВ», який постраждав від пожежі, нині продовжує працювати у запланованому темпі, нарощує виробничу потужність і поповнює бюджет Ржищева.

Також Ржищів – місто освітянське. Крім загальноосвітніх шкіл та дитячих садочків тут працюють чотири вищі навчальні заклади І–ІІ рівнів акредитації – це Ржищівський будівельний технікум, Ржищівський індустріально-педагогічний технікум, Ржищівський гуманітарний коледж, ДНЗ «Ржищівський професійний ліцей».

Голова Ржищева пишається тим, що, як би складно не було, місто постійно виконує бюджетні зобов’язання – як особисті, так і ті, що доведені Кабінетом міністрів України.

Підбиваючи підсумки роботи за період з жовтня 2010 року по жовтень 2015 року, Микола Спичак наводить кілька прикладів роботи, яку виконано завдяки надзусиллям керівництва міста, діловим партнерам, спонсорам у безгрошів’ї та у складній політичній ситуації, що склалася в країні, області, місті.

Городяни на власні очі бачать, як життя їхнього міста поліпшується з року в рік. Насамперед йдеться про освітлення понад двох десятків вулиць, будівництво нових доріг, стадіону з трибуною на 700 місць, а також про капітальний ремонт спорткомплексу. Побудовано магазини та супермаркети. Добудовано будинок культури, який очікував на цю подію більше 20 років, здійснено реконструкцію братської могили у парку Шевченка тощо.

Щодо освітянських проектів, то тільки за минулий рік приведено до ладу декілька дитячих садків та шкіл: від капітального ремонту покрівель та приміщень до облаштування бібліотек та придбання комп’ютерної техніки й меблів. Встановлено системи опалення та замінено газові котли.

Мер не залишає поза увагою і медичну сферу – міська поліклініка потрапила до державної програми фінансування. У місцевій лікарні за останній рік проведено ремонт терапевтичного відділення, закуплено карету швидкої допомоги та багато іншого. Питання реабілітації учасників АТО – будівництво реабілітаційного центру, а також виділення ділянки землі для побудови соціального житла для воїнів – постійно знаходяться у мера на контролі.

У місті планується встановити ще дві АЗС, які мають поповнити місцевий бюджет. Адже Ржищів має вигідне розташування, і автомобілісти, проїжджаючи повз та заправляючись, залишать гроші в бюджеті міста.

Децентралізація – ще одне нововведення, яке безпосередньо стосується Ржищева. Альтернативи об’єднанню громади не існує. Звісно, для Ржищева ця справа є новою і там лише вивчають всі нюанси, консультуються з колегами з Бучі, Гостомеля. Нове завжди спричинює паніку і вимагає певної обережності, але слід пам’ятати, що діяти треба впевнено, адже держава вимагає нового підходу до адміністративно-територіального поділу. Слово «добровільне» кожен трактує як хоче. Сільські громади все ще вагаються, що їм робити. 16 сіл, які мають утворити нову Ржищівську громаду, обов’язково об’єднаються, справа лише у часі. Тут точно буде сильна громада.

«Озираючись назад, а я вже другу каденцію – міський голова, бачу свої помилки, – каже Микола Спичак. – Чудово їх усвідомлюю і намагаюся робити все від мене залежне, щоб моє любе місто ставало щорік кращим. Багато років наша країна жила в тотальних грабунках і розподілах, була втягнута у корупційні схеми. Чудово розумію, що нинішній владі нелегко, але також знаю, що країна змінилася. Тому вважаю своїм обов’язком побудувати роботу так, аби підтримати ідеї сучасної побудови нашої країни від найменших громад до вищих ешелонів влади. Вірю, що політична сила «НАШ КРАЙ» спрямує всі зусилля для досягнення цієї мети!».