Матвій Плегуца, Буковина: Ми повинні працювати заради добробуту наших краян, заради України

06.10.15

Сторожинецький район Чернівецької області тривалий час слугує прикладом для всієї країни у розбудові системи охорони здоров’я. Кожне село не просто має медичний заклад, який надає його мешканцям необхідний спектр лікувальних послуг, – амбулаторії і ФАПи розташовані таким чином, щоб до них було дістатися зручно і швидко. Їхній зовнішній вигляд – взірець ідеальної чистоти й охайності, а рівень оснащення необхідним обладнанням та інструментарієм викликає подив і захоплення.

Навіть у Чернівцях не можуть повірити, що до Сторожинецької центральної районної лікарні ніхто ніколи не ходив зі своїми подушками і ліками. Тут є все: необхідний запас медикаментів, найсучасніші операційні, світлі палати, ліжка на пультах з автоматичним регулюванням рівня підйому, і до кожного з них – кілька комплектів білосніжної білизни. А головне – привітний персонал, кваліфіковані спеціалісти.

Усім цим медичним «комунізмом», збудованим в окремо взятому районі, сторожинчани завдячують Матвію Плегуці – головному лікареві ЦРЛ, заслуженому лікареві України, почесному громадянину міста Сторожинець.

Попри величезний обсяг роботи і обов’язків, які лежать на керівникові районної лікарні і головному лікареві району, він бере активну участь у громадському житті Буковини, працює в органах місцевої влади. Щоразу у виборах депутатів місцевих рад, що відбувалися за період незалежності України, мешканці району довіряли Матвію Плегуці представляти їхні інтереси у Чернівецькій обласній раді. Тому він – депутат обласної ради шести скликань.

Сьогодні Матвій Плегуца також балотується до Чернівецької обласної ради – від політичної партії «НАШ КРАЙ».

На виборах до місцевих рад ви завжди самостійно змагалися за представницький мандат на мажоритарних округах. Чому зараз йдете до Чернівецької обласної ради з партією «НАШ КРАЙ»?

Я одразу повірив цій політичній силі, побачив там багато своїх однодумців, колег. Ми в області добре знаємо один одного, знаємо, хто чого вартий. Від «НАШОГО КРАЮ» до місцевих рад балотуються поважні спеціалісти, господарники, науковці. Я поважаю таких людей, за якими чимало добрих справ, які своєю працею, досвідом, знаннями змінюють на краще наше життя.

Разом ми сила. Разом зможемо вирішувати проблемні питання, яких зараз більшає, працювати на розвиток нашої області, району, наших міст і сіл. Бо останнім часом аж занадто багато у нас політики, а точніше – політиканства, з якого суспільству жодної користі. Патріотизм кожний доводить справами, а не словами. Треба дивитися на людей, що живуть поруч із нами: що вони зробили доброго, корисного суспільству за своє життя, кому допомогли. Не потрібно вірити кар’єристам і крикунам, бо вони ніколи до добра не доведуть, – тільки до конфлікту.

Я обрав «НАШ КРАЙ», бо він сповідує не вузько партійні, а суспільні інтереси. А це – і наші люди, і наші діти, і наше сьогодення і майбутнє.

Результати вашої роботи не тільки у кількісних показниках збудованих з нуля амбулаторій, а й у якісному реформуванні системи надання медичних послуг, зокрема на селі. Звідки така працьовитість?

Я народився на Путильщині, у гірському краї. В нашій родині було семеро дітей. Батьки щоденною працею забезпечували нас усім необхідним. Жили дружно, дитинство було радісним і світлим.

Змалечку знав, що досягти бажаного можна тільки наполегливим трудом. Тож свій життєвий шлях вибудовував у праці, у прагненні зробити що більше добрих справ. Тому й обрав професію лікаря.

Після закінчення Вашківецького медичного училища працював фельдшером у селах свого рідного Путильського району. Тоді й зрозумів, що для медика мало одного бажання допомогти людині у важку хвилину. Потрібні належне оснащення, правильна організація медичної допомоги.

Реалізувати своє розуміння системи охорони здоров’я зміг уже на посаді головного лікаря Сторожинецької районної лікарні. На цю посаду мене обрав колектив. Трохи вагався, бо розумів, що вже не зможу весь час присвячувати улюбленій хірургії. Адже я – практикуючий хірург, провів тисячі операцій. Але мусив виправдати довіру своїх колег.

Ваша ідея сімейного лікаря як ключової ланки практичної медицини дала змогу докорінно реформувати в країні систему охорони здоров’я.

Лікар, який працює у селі, це не просто дільничний, який відправляє хворих до вузьких спеціалістів у район чи область. Він не тільки повинен бути спеціалістом широкого профілю (я вже не кажу про високу кваліфікацію). Він знає своїх односельчан, їхній стан здоров’я, умови в сім’ї, веде людину від самого народження до глибокої старості.

Тож коли ми розпочали в районі створювати матеріально-технічну базу медицини, то одразу вирішили наповнити її новим змістом. Його підказувало саме життя. Не потрібно було нічого вигадувати. Нові амбулаторії, а більшість з них будували з нуля, були спроектовані і оснащені саме під загальну практику сімейної медицини.

Нам належить ідея створення медпункту сімейного лікаря з матеріально-технічною базою високого рівня. Завдання – наблизити до сільського мешканця саме кваліфіковану лікарську допомогу, а не тільки фельдшерську. Ми успішно реалізували ці свої плани.

У вас було для цього окреме фінансування?

Ні, звичайно. Ми розумно розпорядилися наявними ресурсами, включаючи кадрові. Мене і моїх колег-однодумців підтримали керівники району, області, голови сільських рад, самі мешканці сіл. Адже наші плани передусім передбачали покращити рівень життя у сільській місцевості, створити людям комфортні умови не тільки для лікування, а й для профілактики, підтримки здоров’я.

Згодом ваш досвід підхопила вся країна.

Років дванадцять тому, коли ми розпочинали нову справу, про сімейну медицину у країні ще навіть ніхто і не думав. Довелося зайнятися науково-педагогічною діяльністю і написати посібник із сімейної медицини, домогтися підготовки сімейних лікарів у навчальних закладах. У Чернівецькому медичному університеті за нашою ініціативою створили кафедру сімейної медицини. Ми навіть змогли переконати міністерство в позитиві наших ідей.

Сьогодні зі створення і організації сімейної медицини ми найкращі у країні. Маємо в районі 24 амбулаторії загальної практики сімейного лікаря, з них 18 – нових, а також22 медичні пункти сімейного лікаря та фельдшерсько-акушерські пункти. Крім того, будували житло для лікарів, які в них працюватимуть. Але прагнули запросити на роботу в нові амбулаторії спеціалістів, які родом з наших сіл.

Можна сказати, що завдяки вам розвиваються і села району. Наявність гарного лікувального закладу – ознака розвитку і перспективи населеного пункту.

Люди оцінюють нас за нашими справами. Мені приємно усвідомлювати, що мої зусилля приносять людям добро. Всі наші лікувальні заклади приведені до європейського зразка.

Приємно сказати, що пологове відділення нашої лікарні займає перше місце серед районних лікарень країни – за технологіями, умовами, культурою обслуговування, кваліфікацією спеціалістів. Ми були першими в Україні, де запроваджували проект «Здорова мати – здорова дитина», який потім поширився на всю країну і передбачав, зокрема, сумісне перебування матері і немовляти. За це ми отримали міжнародне визнання.

Ми повинні відкинути розбрат, не ділити нашу державу на схід і захід, а працювати заради добробуту наших краян, заради України.